Slovanisti prehrali s Metallurgom Novokuzneck 2:3

Na snímke tréner Slovana Rostislav Čada Foto: TASR/Martin Baumann

Slovanistov po dvojdňovej prestávke čaká záverečná séria stretnutí pred ZOH v Soči.

Bratislava 19. januára (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava zakončili štvorzápasovú domácu sériu v KHL prehrou 2:3 s posledným tímom súťaže Metallurgom Novokuzneck. Ich šance na postup do play off sú už len v rovine teórie, po 46 odohratých stretnutiach figurujú v tabuľke Západnej konferencie s 56 bodmi na 11. mieste, pričom na ôsmu postupovú priečku strácajú aktuálne 13 bodov.

Zverenci trénera Rostislava Čadu začali proti ruskému tímu aktívne a od 7. minúty viedli po presilovkovom zásahu Vladimíra Mihálika. Postupne sa však z ich hry vytrácala ľahkosť, začali kopiť chyby, čo hostia využili a sériou troch gólov otočili skóre. V tretej tretine sa podarilo domácim už len znížiť zásluhou Michela Miklíka. Novokuzneck sa tak revanšoval Slovanu za prehru 1:3 v prvom vzájomnom zápase v sezóne.

"Belasí" si v uplynulých štyroch domácich dueloch pripísali jedno víťazstvo v riadnom hracom čase, jedno po nájazdoch a dve prehry v riadnom hracom čase. Z maximálne možných dvanástich bodov tak vyťažili len päť.

Slovanistov po dvojdňovej prestávke čaká záverečná séria stretnutí pred ZOH v Soči. Štvorzápasový trip otvoria v stredu na ľade AK Bars Kazaň, potom sa stretnú s Torpedom Nižnij Novgorod, Viťazom Podolsk a Dinamom Moskva. Najbližší domáci zápas odohrajú až po olympijskej prestávke 26. februára proti Dinamu Minsk.

Slovan Bratislava - Metallurg Novokuzneck 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)

Góly: 7. Mihálik (Bartovič, Ölvecký), 53. Miklík (Kukumberg, Mojžíš) - 14. Galimov (Lapenkov), 34. Mitrjakov (Veličkin), 40. Kosourov (Galimov). Rozhodovali: Kadyrov, Čerenkov - Parfionov, Sysujev, vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše Radivojevič (Slovan) 10 min za narazenie zozadu, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, 10.055 divákov (vypredané)

Slovan Bratislava: Kopřiva - Štajnoch, Škoula, Mojžíš, Brejčák, Sigalet, Mihálik - Šatan, Radivojevič, Hudáček - Miklík, Ölvecký, Bartovič - J. Mikúš, Bližňák, Bakoš - Kukumberg, Šťastný, Daňo

Metallurg Novokuzneck: Ložkin - Kanarskij, Aksenenko, Skutar, Mäntylä, Kamalov, Kuklev, Kapotov - Žafjarov, Galimov, Misin - Valujskij, McLean, Lapenkov - Kosourov, Jemelin, Garejev - Mitrjakov, Kurepanov, Veličkin - Skladničenko

Priebeh zápasu

Slovan v prvej tretine diktoval tempo hry, mal jasnú streleckú prevahu (14:3), štyrikrát hral presilovku, no využil iba jednu - hneď tú prvú. Kombináciu na jeden dotyk pretavil na úvodný gól Mihálik. Nebezpečný bol najmä prvý útok domácich, v 8. min Šatan pálil tesne mimo z otočky. Metallurg vyťažil v úvodnom dejstve z minima maximum. Mal len dve vážnejšie šance, pri prvej ešte Kopřiva zneškodnil strelu Mitrjakova, v 14. min už ale kapituloval. Škoula nezachytil na útočnej modrej skackavý puk, prehral rýchlostný súboj s Galimovom a ten vo vlastnom oslabení bekhendom prekonal domáceho brankára. V závere tretiny sa ocitol v sľubnej príležitosti Kukumberg, zblízka mieril nad.

V druhej časti sa obraz hry zmenil, hostia začali viac hroziť, kým domáci sa už ťažšie presadzovali smerom dopredu. V úvode tretiny mali hráči Metallurgu 104 sekundovú presilovku 5 na 3, no najväčšiu šancu si v nej paradoxne vytvorili slovanisti. Miklík tečoval Štajnochovu prudkú prihrávku tesne mimo súperovej bránky. V 24. minúte hostia dopravili puk za Kopřivov chrbát, arbitri však po konzultácii s videorozhodcom gól neuznali, lebo bol dosiahnutý nohou. V 25. min dvakrát dobre zakročil Ložkin ramenom, najprv proti delovke Hudáčeka a následne proti Kukumbergovej umiestnenej strele. V 32. minúte ho vystrašil tečom vlastný spoluhráč Kamalov, brankár Novokuznecka stihol pohotovo zareagovať. Záver tretiny patril hosťom, v 34. minúte unikol po ľavom krídle Mitrjakov a namieril presne do vinkľa - 1:2. A keď v 40. minúte Kosourov pretlačil puk za Kopřivu, strhol sa z tribún smerom na domácich hráčov zborový piskot.

Slovanisti zostali po dvoch inkasovaných góloch zaskočení, viazla im rozohrávka a mali veľké problémy s prechádzaním stredného pásma. Až okolo 45. minúty sa opäť dostali do tempa. Svoju typickú akciu predviedol Šatan, keď si nakorčuľoval do stredu, vytvoril si priestor na strelu, pálil ale mimo. V 46. min Ložkin zlikvidoval pokus J. Mikúša z medzikružia. O ďalší potenciálny tlak sa potom slovanisti pripravili sami dvoma zbytočnými vylúčeniami. V 52. minúte Šatan s Bližňákom mali na hokejkách zníženie, skórovať sa však podarilo až o minútu neskôr Miklíkovi, ktorý namieril presne k ľavej žrdi - 2:3. V dramatickom závere najprv Kopřiva podržal svoj tím pri šanci Musina, na druhej strane Ložkin zmaril pokus Šťastného a potom nepochodili pred ním ani Hudáček a Ölvecký. Slovanu už k vyrovnaniu nepomohla ani záverečná power play bez brankára.

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Začali sme veľmi dobre, čo sme v prvej tretine vyjadrili gólom v presilovej hre. Situáciu sme si ale potom v ďalšej presilovke skomplikovali, keď namiesto zvýšenia náskoku sme súperovi poskytli šancu na vyrovnanie, ktorú využil. V druhej tretine najmä vďaka častému vylučovaniu sme stratili tempo a súperovi sme umožnili streliť z protiútokov ďalšie dva góly. Po preskupení útočných formácií a otvorení hry sa nám už podarilo len znížiť na 2:3. V zostávajúcom čase sme si vytvorili niekoľko príležitostí, ale už sme ich nedokázali premeniť."

German Titov, tréner Metallurgu: "Bol to pre nás veľmi ťažký zápas. V prvej tretine sme hrali veľmi zle, len vďaka nášmu brankárovi sme sa držali v hre. Neočakávali sme taký nápor od súpera. Mali sme šťastie, že sme dali gól v oslabení, na ktorom sme sa chytili. V druhej tretine sme herne pridali, začali robiť súperovi problémy. Myslím si, že sme zaslúžene vyhrali."

KHL: M. Miklík: Rozhodla prvá tretina, škoda

KHL: V. Mihálik: Hrali sme prvých desať minút

KHL: M. Škoula: Piskot som nevnímal