Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila

Švajčiari pomohli Fínom do štvrťfinále, Lotyši po prehre končia

Švajčiarsky hokejista Denis Hollenstein sa teší po strelení gólu v zápase základnej B - skupiny Lotyšsko - Švajčiarsko na MS v ľadovom hokeji v Minsku 20. mája 2014. Foto: TASR/AP

Lotyšom nakoniec štvrťfinále utieklo. So Švajčiarmi nedokázali zvíťaziť a po prehre 3:2 sa s Minskom lúčia.

Minsk 20. mája (TASR) - Lotyšskí hokejisti prehrali v záverečný deň základných skupín na MS v Minsku so Švajčiarskom 2:3. Pobaltská reprezentácia tak nevyužila šancu na postup do štvrťfinále, kam sa napokon dostali Fíni. Tí v utorok podvečer vytvorili s Kanadou aj prvú istú dvojicu do play off.

Švajčiarski hokejisti sa tešia po strelení gólu v zápase základnej B - skupiny Lotyšsko - Švajčiarsko na MS v ľadovom hokeji v Minsku 20. mája 2014.

B-skupina:

Lotyšsko - Švajčiarsko 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)

Góly: 22. K. Jass (Dzerzinš, Kulda), 58. Girgensons - 9. Brunner (Cunti, Hollensein), 11. Schlumpf (Ambühl), 21. Weber (Josi, Ambühl). Rozhodcovia: Ronn (Fín.), Vinnerborg (Švéd.) - Dahmen (Švéd.), VALACH (SR), vylúčení na 2 min.: 4:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 12.868 divákov.

Lotyšsko: Gudlevskis – Kulda, Galvinš, Pujacs, Sotnieks, Lavinš, J. Redlihs, M. Jass – Daugavinš, M. Redlihs, Keninš – Girgensons, Stals, Indrašis – Cipulis, Niživijs, Vasiljevs – K. Jass, Meija, Dzerzinš

Švajčiarsko: Berra - Weber, Josi, Blum, Kukan, Seger, Schlumpf, Grossmann, Ramholt – Brunner, Hollenstein, Cunti – Moser, Schäppi, Ambühl - Suri, Froidevaux, Fiala - Rüfenacht, Plüss, Stancescu

Švajčiarsky hokejista Luca Cunti (vpravo) sa snaží prekonať lotyšského brankára Kristersa Gudlevskisa počas zápasu základnej B - skupiny Lotyšsko - Švajčiarsko na MS v ľadovom hokeji v Minsku 20. mája 2014.

Priebeh zápasu

Lotyši nastúpili na zápas s jasným cieľom a pustili sa do súpera svojím nebojácnym štýlom. Lenže Švajčiari napriek nemožnosti postupu našli motiváciu a pobaltský tím zaskočili svojou protiaktivitou. Tretina vyznela v ich prospech po všetkých stránkach, strelecky 12:5 a najmä gólovo 2:0. Keď hneď v prvom striedaní druhého dejstva dali Švajčiari tretí gól, s Lotyšmi to vyzeralo zle-nedobre, ale poldruha minúty neskôr už bolo len 1:3. Od tohto momentu sa obraz zmenil, Lotyši sa viac tlačili pred súperovu bránku a Švajčiari sa stiahli. Góly mohli padnúť na oboch stranách, ale v 39. minúte chýbali lotyšskému gólu "do šatne" len centimetre. Lotyši dreli aj v tretej časti až do konca, ale dlho sa im nedarilo. Až v 58. minúte trafili do siete, ale gól rozhodcovia uznali až po relatívne dlhej konzultácii s videokolegom. V záverečnej power play Švajčiari bránili pomerne ľahkovážne, do prázdnej bránky nevyužili ani nájazd dvoch hráčov..., ale vyčerpaní Lotyši už nevládali ohroziť Berru.