Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia KHL

Doneck zdolal v rozhodujúcom zápase v Bratislave Rigu 3:1 a postúpil

Na snímke vľavo brankár Donbassu Ján Laco vyráža puk v siedmom zápase play off Západnej konferencie 6. ročníka hokejovej KHL Donbass Doneck - Dinamo Riga v pondelok 17. marca 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Z postupu sa tešili slovenskí legionári v drese Donbassu obranca Peter Podhradský a brankár Ján Laco. Naopak, pre Marcela Hossu a Marcela Haščáka sa klubová sezóna skončila.

Bratislava 17. marca (TASR) - Hokejisti Donbassu Doneck zvíťazili v siedmom a rozhodujúcom zápase štvrťfinálovej série Západnej konferencie play off KHL nad Dinamom Riga 3:1, celú sériu 4:3 na zápasy a postúpili do semifinále.

Z postupu sa tak tešili aj slovenskí legionári v drese Donbassu obranca Peter Podhradský a brankár Ján Laco. Naopak, pre útočníkov Marcela Hossu a Marcela Haščáka sa klubová sezóna už skončila.

Pondelňajší duel sa hral v domovskom stánku Slovana Bratislava v Slovnaft aréne pre nepriaznivú politickú situáciu a prevládajúce nepokoje na Ukrajine.

Priebeh zápasu:

Na snímke Peter Podhradský (Donbass) v siedmom zápase play off Západnej konferencie 6. ročníka hokejovej KHL Donbass Doneck - Dinamo Riga v pondelok 17. marca 2014 v Bratislave.
Vývoj rozhodujúceho duelu výrazne ovplyvnili už úvodné minúty, keď rozhodcovia poslali na trestnú Bičevskisa za hru s vysokou hokejkou. "Domáci" Doneck si tak zahral štvorminútovú presilovku a naložil s ňou výborne. V 4. minúte vypálil Fedotenko a nikým nekrytý Dadonov dorazil puk do siete - 1:0. Donbass ďalšie dve minúty v početnej presile nevyužil, no vypracoval si veľký tlak, ktorý krátko po jej uplynutí zúročil na druhý gól - 2:0. Presadil sa Laine, ktorému medzi kruhy nabil Wilson. Dinamo potom vyrovnalo hru a v závere úvodnej časti sa dočkalo zníženia. Po pravej strane potiahol puk do pásma Bičevskis a Meija švihom umiestnil puk do ľavého horného rohu Lacovej bránky - 2:1.

Súperi predvádzali atraktívny a rýchly hokej okorenený peknými kombináciami aj po prestávke. Dinamo si zahralo dve presilovky a vypracovalo si niekoľko tutoviek, no slovenského brankára Donbassu sa mu pokoriť nepodarilo. Laco sa zapotil po akcii Hossu i strelách Haščáka a Robinsona, ale najviac práce mal v 36. minúte, keď sa výborne zorientoval v skrumáži pred svojou bránkou a súpera nepustil k dorážke a istému gólu. Dinamo v záverečnej tretine stupňovalo svoj nápor, no bol to Doneck, kto skóroval.

V 47. minúte sa opäť presadil Dadonov, ktorému nezištne prihral Jakuceňa. Riga sa márne snažila preniknúť cez pozornú defenzívu ukrajinského tímu a keď sa jej to aj podarilo, v bránke stále Laco, ktorému však pomohla aj žŕdka. V samom závere sa hostia nakoniec sami pripravili o možnosť zvrátiť priebeh zápasu, keď v krátkom slede išli na trestnú Ozolinš a Pujacs. Záverečná asi jeden a polminútová hra bez brankára už nič nezmenila

.

7. zápas štvrťfinále Západnej konferencie play off KHL:
Donbass Doneck - Dinamo Riga 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)
4. Dadonov (Fedotenko, Jakuceňa), 7. Laine (Wilson), 47. Dadonov (Jakuceňa, Fedotenko) - 17. Meija (Bičevskis). Rozhodcovia: Zacharov, Olenin - Aľošin, Ivanov, vylúčení: 6:7, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3751 divákov. /konečný stav série: 4:3, postúpil Doneck/

Zostavy:
Donbass Doneck: Laco - Piganovič, Kolář, Wilson, Podhradský, Razin, Bartulis, Siľnickij - Kiiskinen, Wirtanen, Laine - Jakuceňa, Fedotenko, Dadonov - Kašpar, Robitaille, Kagarlickij - Zacharov, Varlamov, Torianik
Dinamo Riga: Sedláček - J. Redlihs, Ozolinš, Robinson, Pujacs, Sotnieks, K. Redlihs, Porejs - Bukarts, Szczechura, Darzinš - Niživijs, Džerinš, Hossa - Meija, Bičevskis, Cipulis - Haščák, Begovs, Sarkanis