Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 16. máj 2024Meniny má Svetozár
< sekcia Košický kraj

V Košickom kraji pribúda počet prípadov vypaľovania trávy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Podľa zákona o ochrane pred požiarmi je vypaľovanie porastov bylín, kríkov a stromov zakázané.

Košice 31. marca (TASR) – Košickí hasiči zaznamenali v kraji v ostatných dňoch nárast požiarov tráv a suchých porastov. Pred Veľkou nocou zasahovali najmä príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zo Spišskej Novej Vsi a Košíc.

"Od štvrtka do pondelka (24.-28.3.) sme evidovali celkovo 55 výjazdov k požiarom, z toho 35 bolo k požiarom tráv a suchých porastov," uviedol pre TASR hovorca Krajského riaditeľstva HaZZ v Košiciach Tomáš Berzétei.

Najviac výjazdov mali podľa jeho slov v pôsobnosti Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Spišskej Novej Vsi v katastri mesta Krompachy a obce Smižany a v okolí obcí Bystrany, Vítkovice a Nálepkovo.

Členovia OR HaZZ v Košiciach zasahovali v okolí obcí Drienovec, Seňa, Družstevná, Veľká Ida, Svinica a v mestskej časti Luník IX.

Podľa zákona o ochrane pred požiarmi je vypaľovanie porastov bylín, kríkov a stromov zakázané. "V prípade dokázania vypaľovania je možné páchateľovi - fyzickej osobe uložiť pokarhanie alebo pokutu v blokovom konaní do 100 eur a v správnom konaní pokarhanie alebo pokutu do 331 eur. Právnickej alebo fyzickej osobe - podnikateľovi môže krajské alebo okresné riaditeľstvo v správnom konaní uložiť pokutu až 16.596 eur," priblížil Berzétei.

Ľudia by mali podľa hovorcu likvidovať trávu a krovie iným spôsobom. Mali by byť tiež opatrní pri zakladaní ohňa v prírode a zabezpečiť jeho možnému rozšíreniu.

"Pri neúplnom uhasení ohniska často dochádza k jeho znovurozhoreniu a následnému rozšíreniu požiaru. Obzvlášť nebezpečné je to pri silnejšom vetre. Dôležité je mať pri sebe aj jednoduché prostriedky na hasenie ako napríklad obyčajnú vodu, vodu vo fľašiach, prípadne lopatu či motyku,"
dodal Berzétei.