< sekcia Kultúra

Do kín mieri Volanie, E. Praus ho nakrútil v ukrajinskom kláštore

Ilustračné foto. Foto: TASR

Praus cez portréty troch mníchov zachytáva duchovnú atmosféru a mystiku pravoslávneho kláštora Počajevská lavra, ktorý leží na kopci nad mestečkom Počajev v Ternopiľskej oblasti na západe Ukrajiny.

Bratislava 2. októbra (TASR) - Do prostredia Počajevskej lavry uvedie divákov nový dokumentárny film Volanie. Na mystické miesto ich zoberie režisér Erik Praus, ktorého do ukrajinského pravoslávneho kláštora priviedla práca na televíznom projekte.

"Život dnešného človeka často určuje hektická doba, ktorá dokáže pohltiť. Akési vnútorné volanie, ktoré núti na chvíľu spomaliť a zamyslieť sa, však môže počuť každý z nás. Film Volanie je o vypočutí špecifického hlasu. Je obrazom vnútornej premeny človeka, ktorý sa rozhodol nasledovať Boha," približuje snímku Praus.

"Nikdy by mi nenapadlo, že budem nakrúcať v kláštore. Náš prvotný zámer bol nakrútiť krátky film o pútnickom mieste. Pri prvej návšteve ma však kláštor oslovil svojou silnou mystickosťou a to ma inšpirovalo k nakrúteniu zaujímavého trojportrétu o vnútornej premene človeka," dodáva.

Praus cez portréty troch mníchov zachytáva duchovnú atmosféru a mystiku pravoslávneho kláštora Počajevská lavra, ktorý leží na kopci nad mestečkom Počajev v Ternopiľskej oblasti na západe Ukrajiny. Pod tlakom materiálnej biedy a duchovného zúfalstva navštevujú toto pútnické miesto masy veriacich, aby načerpali nové sily a odpustenie. Otcovia Gabriel, Vicilentius a Nazarij sa tu zbavili traumatizujúcej minulosti, dosiahli pokoj a vyrovnanosť a našli zmysel života. Opustili svetský život, rodinu, prácu a vstúpili do kláštora. Ich príbehy sú metaforami premenenia, osvietenia a zduchovnenia na pozadí divokej ukrajinskej reality. Film s úctou pozoruje každodenný život mníchov, ale všíma si aj okázalú nádheru kláštorného prostredia.

"Mnísi v kláštore nemajú dlhodobé ciele. Nenaháňajú sa za nadobúdaním hmotných statkov, ich život nemotivuje túžba po úspechu. Potlačili vlastné egá, sú držaní v pokore. Pre nás, ľudí mimo kláštora, môže byť takýto život nepochopiteľný," poznamenáva režisér. Napriek tematike hľadania zmyslu života, situovanej v kláštornom prostredí, nejde len o film pre veriacich. Akési vnútorné "volanie" pociťujú viacerí ľudia, ktorí hľadajú rovnováhu a zmierenie samého so sebou v hektickej a materializmom deformovanej dobe. "Volanie môže počuť každý z nás, musí mu byť len otvorený," odkazujú divákom tvorcovia dokumentu, ktorý získal na 14. ročníku MFF Cinematik cenu primátora mesta Piešťany.

Film Volanie vstúpi do kinodistribúcie 31. októbra.