< sekcia Kultúra

Na kastingy Zem spieva prišlo takmer 2000 súťažiacich

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Dano Veselský

Zo zahraničia poslali folkloristi 30 prihlášok. Najviac sa ich prihlásilo z USA, Srbska a Kanady, prihlášky prišli aj z Maďarska, Belgicka, Rumunska a Ukrajiny.

Bratislava 30. septembra (TASR) – Na kastingy súťaže Zem spieva v Martine a v Starej Ľubovni prišlo 190 prihlášok, takmer 2000 súťažiacich a 1000 návštevníkov. TASR o tom informovala PR manažérka zo sekcie marketingu RTVS Silvia Turnerová.

Zo zahraničia poslali folkloristi 30 prihlášok. Najviac sa ich prihlásilo z USA, Srbska a Kanady, prihlášky prišli aj z Maďarska, Belgicka, Rumunska a Ukrajiny. Do súťaže sa mohli prihlásiť súbory a jednotlivci v troch kategóriách – ľudový spev, tanec a hudba.

Aj tento rok sa najviac folkloristov podľa Turnerovej prihlásilo v kategórii spev, z nástrojov najväčšie zastúpenie v Martine mala heligónka, Starej Ľubovni dominoval akordeón. Zatiaľ čo počas martinského kastingu súťažiaci prišli z rôznych kútov západnej a strednej časti Slovenska, v Starej Ľubovni svoje najväčšie zastúpenie opäť potvrdili Rusíni.

Porotcovia Zem spieva sa už čoskoro stretnú a spolu vyberú 63 súťažiacich, ktorých spoznajú aj televízni diváci vo vysielaní. Tretia séria Zem spieva odštartuje na televíznych obrazovkách začiatkom roka 2020.