< sekcia Kultúra

Skupina Jethro Tull už v sobotu v Bratislave

Jethro Tull Foto: TASR/AP

Známa kapela britskej hudobnej scény pricestuje do slovenskej metropoly v rámci turné Thick As A Brick Special Tour 2012.

Bratislava 24. augusta (TASR) – Skupina Jethro Tull na čele so škótskym muzikantom a skladateľom Ianom Andersonom odohrá už v sobotu 25. augusta koncert v bratislavskom Istropolise. Známa kapela britskej hudobnej scény pricestuje do slovenskej metropoly v rámci turné Thick As A Brick Special Tour 2012.

Na turné propaguje Anderson a jeho skupina novinkový album Thick As A Brick 2, ktorý vydali v apríli tohto roka. Vychádza ako pokračovanie úspešného albumu Thick As A Brick, ktorý skupina vydala v marci 1972. Zaujímavý bol tým, že na ňom bola iba jedna rovnomenná Andersenova kompozícia rozdelená na dve časti. V britskom rebríčku albumov sa dostal na piate miesto, v Spojených štátoch vyšiel o dva mesiace neskôr a dostal sa na prvú pozíciu.

Na koncerte v Bratislave zahrá skupina oba albumy, pričom päťčlennú zostavu tvoria líder Ian Anderson (spev, flauta, gitara), ktorý 10. augusta oslávil 65. narodeniny, John O'Hara (klávesy, akordeón), David Goodier (basová gitara), Florian Opahle (gitary) a Scott Hammond (bicie, perkusie).

Ian, najmladší z troch detí muzikanta Jamesa Andersona, prežil detstvo v škótskom Edinburgu. V roku 1959 sa rodina Andersonovcov presťahovala do anglického Blackpoolu, kde študoval na umeleckej škole. Už v roku 1963 založil bluesovú skupinu Blades. V decembri 1967 sa pod jeho vedením sformovala skupina Jethro Tull. Názov si dali podľa mena vodcu roľníkov z 18. storočia. S vystúpeniami začínali v londýnskom hudobnom klube Marquee, zaujali nielen hudbou, ale aj zložením skupiny – gitara, basgitara, bicie, spev a flauta. Anderson bol prvým hudobníkom, ktorý použil v rockovej zostave flautu, tá potom dominovala vo väčšine skladieb skupiny.

Prvý singel so skladbou Sunshine Day vydali už vo februári 1968, do hitparády sa nedostal. V auguste 1968 sa zúčastnili hudobného festivalu v Sunbury, kde mali veľký úspech. V novembri 1968 vydali debutový album This Was, ktorý sa dostal do prvej desiatky. V januári 1969 mali v hitparáde prvú skladbu Love Story, v auguste 1969 vydali druhú LP platňu s názvom Stand Up, ktorá sa dostala na čelo rebríčka. V prvej polovici 70. rokov vydali úspešné albumy Aqualung, Thick As a Brick, A Passion Play, War Child, Minstrel in the Gallery, Too Old to Rock 'N' Roll, Too Young to Die! alebo aj Songs From the Wood.

V skupine sa v jej doterajšej činnosti vystriedali dve desiatky hudobníkov. Muzikantskú dráhu kapely prezentuje viac ako 30 vydaných albumov a kompilácií.