< sekcia Magazín

Alkoholici v Amsterdame dostávajú za prácu pivo

Účastníci projektu práca za pivo. Foto: TASR/AP

Tento pokusný projekt priťahuje pozornosť Holandska a celého sveta.

Amsterdam 16. januára (TASR) - Muži prúdiaci dnu a von z malej klubovne vo východnej štvrti holandského Amsterdamu by mohli byť stavební robotníci na konci ťažkého dňa, keď odložia oranžové reflexné vesty a idú si vypiť zopár Heinekenov, popritom čakajú na vyplatenie mzdy.

Je však iba poludnie, muži sú alkoholici a ich výplatou sú samotné pivá.

Tento pokusný projekt priťahuje pozornosť Holandska a celého sveta. Mesto sa spojilo s charitatívnou organizáciou v nádeji, že zlepšia život v tejto štvrti a možno aj život alkoholikov. Nepokúšajú sa ich však vyliečiť, ale namiesto toho im platia priamo pitie alkoholu, ako napísala v článku tlačová agentúra AP.

Účastníkom projektu dávajú pivo výmenou za jednoduchú prácu - zbieranie odpadkov, za poriadne stravovanie a dodržiavanie denného programu.

"Pre mnohých politikov bolo naozaj ťažké zmieriť sa s projektom. 'Tak vy podávate alkohol?'" citovala ich starostka mestskej časti Amsterdam-Východ Fatima Elatiková. "Nie, dávam ľuďom budúcnosť, dokonca pocit, že niekam patria. Pocit, že sú v poriadku, že ich potrebujeme, že ich uznávame. Nevylučujeme ich na okraj našej spoločnosti, pretože sú to ľudia, ktorí žijú v našom obvode," vysvetlila starostka.

V praxi to vyzerá tak, že muži - dve skupiny po desiatich - sa musia v klubovni ukázať o 9.00 h, tri dni do týždňa. Začínajú dvoma pivami, potom si odpracujú dopoludňajšiu zmenu, zjedia obed, dostanú ďalšie dve pivá a odpracujú popoludňajšiu zmenu, ktorú ukončia svojím posledným pivom. Niekedy dostanú aj mimoriadnu odmenu v podobe piva. Celková denná "výplata": 19 eur, ale to v podobe piva, tabaku a jedla; a ešte desať eur v hotovosti.

Účastníci programu tvrdia, že veľká časť hotovosti ide tiež na pivo.

Treba takisto vysvetliť, ako k tomuto projektu vôbec došlo. Celé roky totiž skupina približne 50 divokých, hlučných a starnúcich alkoholikov ničila park na východe Amsterdamu a vyrušovala ďalších návštevníkov parku. Tým sa nepáčil hluk, neporiadok, smeti a občasné obťažovanie.

Mesto už skúsilo množstvo tvrdých riešení, vrátane dodatočných policajných hliadok a dočasného zákazu priamej konzumácie alkoholu v parku - to sa však týkalo aj rodinných opekačiek a piknikov. Elatiková uviedla, že mesto minulo milión eur ročne na rôznu prevenciu, liečbu a kontrolné programy, keď sa snažilo problém vyriešiť, ale nikto nebol s výsledkami spokojný.