< sekcia Magazín

E. A. Poe majstrovsky pointoval svoje poviedky a budil v nich hrôzu

Edgar Allan Poe Foto: TASR/AP

Poe vynikol aj ako literárny kritik. Svojimi kritickými esejami sa stal teoretickým zakladateľom modernej poviedky.

Boston/Bratislava 19. januára (TASR) – Americký spisovateľ Edgar Allan Poe zanechal hlbokú stopu v literárnom a sprostredkovane aj vo filmovom svete. Od jeho narodenia uplynie v nedeľu 19. januára 205 rokov.

Preslávil sa predovšetkým poviedkami, ktoré v Európe prekladali medzi prvými Charles Baudellaire a Stéphane Mallarmé. Inšpiroval celý rad slávnych osobností sveta literatúry, okrem iných Fiodora Dostojevského, Arthura Conana Doyla, či Howarda Phillipsa Lovecrafta. Významným spôsobom ovplyvnil žánre kriminálnej, sci-fi i hororovej literatúry. Jeho poézia sa stala základom symbolizmu.

Edgar Poe sa narodil 19. januára 1809 v americkom Bostone. Jeho rodičia boli herci. Matka pôsobila na javisku od deviatich rokov a predpovedali jej skvelú kariéru. Kým v roku 1811 vo veku 24 rokov zomrela, stihla osirieť, dva razy sa vydať, ovdovieť a priviesť na svet tri deti.

Malého Edgara Poe si vzal na výchovu do rodiny obchodník John Allan. Edgar si vytvoril vzťah k jeho manželke Fanny, hoci medzi ním a Johnom Allanom vládlo neustále napätie a škriepky súvisiace s jeho neskorším životným štýlom.

Na snímke z 19. januára 2005 je Jeff Jerome, kurátor domu a múzea Edgara Alana Poea v Baltimore, stojí 19. januára s fľašou koňaku a tromi ružami, ktoré neznámy návštevník v noci položil neďaleko básnikovho hrobu v Baltimore. Od roku 1949 si niekto záhadným spôsobom pripomína narodenie Poea na malom cintoríne v Baltimore.
Foto: TASR/AP


Edgar Allan Poe strávil určité obdobie na univerzite, ale gamblerstvom a opilstvom si narobil dlhy a musel sa vrátiť domov. Po vážnejšej roztržke s Johnom Allanom odišiel do Bostonu, kde vydal svoju prvú básnickú zbierku Tamerlán a iné básne (1827). V roku 1833 získal cenu za poviedku Rukopis nájdený vo fľaši.

Pod falošným menom sa dal zverbovať k vojsku a neskôr študoval na vojenskej akadémii vo West Pointe. Keď sa mu tam znepáčilo, dosiahol hrubým porušením disciplíny svoje vylúčenie. Medzi kadetmi sa mu však ešte podarilo vyzbierať financie na vydanie svojej ďalšej, nie veľmi úspešnej zbierky poézie.

V ďalších rokoch žil Edgar Allan Poe u príbuzných v Baltimore. Oženil sa v roku 1836 s vtedy 13-ročnou dcérou z tejto rodiny. Pre obživu začal písať aj prózu, recenzie a pôsobil vo viacerých redakciách. Ďalšími jeho pôsobiskami boli New York a Filadelfia, kde vyšli jeho Rozprávky, grotesky a arabesky. V roku 1842 získal cenu za poviedku Zlatý skarabeus. Bol majstrom vytvorenie atmosféry tajomstva a hrôzy. V poviedkach Vraždy v ulici Morgue či Zlatý skarabeus vytvoril postavu detektíva-amatéra Dupina, ktorý rozlúšti záhadné zločiny podrobným preskúmaním miesta činu a logickou úvahou.

V roku 1845 vyšla jeho báseň Havran, potvrdzujúca mimoriadny zmysel autora pre melódiu slov a zvučnosť rýmov. Takmer každá strofa básne o žiali za mŕtvou milou sa končí opakovaním slova nikdy viac (nevermore). Havran priniesol spisovateľovi svetovú slávu. V tom istom roku vyšla aj zbierka Poviedky. Jeho poslednou zbierkou básní sú Zvony z roku 1849. Poe vynikol aj ako literárny kritik. Svojimi kritickými esejami sa stal teoretickým zakladateľom modernej poviedky.

Smrť mladučkej manželky v roku 1847 ho uvrhla do hlbokej duševnej krízy a po pokuse o samovraždu sa stal alkoholikom. Edgar Allan Poe zomrel na následky zranení po pouličnej bitke v Baltimore 7. októbra 1849 vo veku 40 rokov.