< sekcia Magazín

Kresťania dnes slávia Kvetnú nedeľu

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

V tento deň sa v katolíckych kostoloch svätia palmové alebo olivové ratolesti, u nás sú to najčastejšie bahniatka.

Bratislava 24. marca (TASR) - Kresťania na Slovensku i vo svete slávia dnes poslednú, šiestu pôstnu nedeľu, známu ako Kvetná nedeľa či Nedeľa utrpenia Pána. Veriaci si v tento deň pripomínajú triumfálny vstup Ježiša do Jeruzalema, ale aj rozhodnutie židovskej rady o Ježišovej smrti. Kvetnou nedeľou dnes kresťania vstupujú do Veľkého alebo Svätého týždňa. Cirkvi v tomto týždni oslávia tajomstvá spásy, ktoré Kristus vykonal v posledných dňoch svojho života.

V tento deň sa v katolíckych kostoloch svätia palmové alebo olivové ratolesti, u nás sú to najčastejšie bahniatka. Tie sa potom spália na popolec, ktorý bude použitý pri obradoch Popolcovej stredy na budúci rok. Bahniatka si na posvätenie do kostolov prinášajú aj veriaci, po svätej omši si posvätené bahniatka prinášajú do svojich domovov, dávajú ich do vázy alebo zakladajú za obrazy, či zapichujú do trámov.

Obrady Kvetnej nedele sa skladajú z dvoch častí - zo spomienky na Pánov vstup do Jeruzalema a zo svätej omše zasvätenej pamiatke Kristovho utrpenia. Počas nej sa prednášajú pašie (z latinského slova passio - utrpenie) - časť evanjelia, ktoré opisuje utrpenie a smrť Ježiša Krista od Poslednej večere až po jeho smrť na kríži, ako to podávajú evanjelisti.

Svetový deň mládeže

Od roku 1985 je Kvetná nedeľa z iniciatívy blahoslaveného pápeža Jána Pavla II. aj Svetovým dňom mládeže. V diecézach po celom Slovensku sa aj dnes konajú Kvetné víkendy - stretnutia mladých ľudí s biskupmi, rozhovory, koncerty a iné kultúrne a duchovné programy pre deti a mládež.

V Bratislave sa dnes uskutoční 4. ročník Vikvetfestu (festivalu Kvetného víkendu) pod záštitou bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského a starostky mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Tatiany Rosovej. O 10.00 h pôjde sprievod veriacich s ratolesťami od Starej tržnice do Katedrály sv. Martina, kde sa bude o 10.30 h konať svätá omša. Hlavným celebrantom bude Mons. Zvolenský. Následne sa uskutoční koncert v Starej tržnici.

Pre veriacich pravoslávnej cirkvi, ktorá sa riadi juliánskym kalendárom, sa 18. marca začal 40-dňový pôst pred Paschou a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista oslávia až 5. mája.