< sekcia Magazín

Moderné bývanie s vidieckou atmosférou vďaka tehlovému obkladu

Foto: Byt-in

Amsterdam, anglický vidiek či vínne pivničky. Všetky tieto miesta dýchajú príjemnou atmosférou, za ktorou ľudia radi cestujú. A čo majú spoločné? Rustikálne tehly.

Bratislava 23. mája (OTS) - Dnes sa na stavbu domov využívajú moderné stavebné materiály, ktorých najmä izolačné vlastnosti sú pre bývanie vhodnejšie. Čo však robiť, pokiaľ si chceme aj doma užívať štýlovú atmosféru?

Na Slovensku si v posledných rokoch architekti a dizajnéri obľúbili tehlový obklad nazývaný aj tehlový pásik. Ide o produkt vyrobený technológiou vibroliateho betónu, ktorý má vlastnosti betónu a zároveň starobylý dizajn tehly. Kvalitné tehlové obklady majú v sebe rôzne prísady na zušľachtenie zmesi. Vďaka nim získava výsledný produkt vlastnosti ako je farebná stálosť, mrazuvzdornosť, nízka nasiakavosť a difúznosť voči vodným parám. Práve tieto parametre robia z tehlových obkladov dekoračný prvok vhodný nielen do interiéru ale aj exteriéru. Samotné použitie tehlového obkladu je už potom len na fantázii architekta, či domáceho majstra. Populárne je jeho využitie na fasády domov, soklov, krbov, plotov, okolo okien a dverí bez nutnosti ďalšej nákladnej priebežnej údržby. Výhodou je aj široká farebná škála.

Optický dojem okrem farby a štruktúry samotného tehlového obkladu dotvárajú aj špáry. Pokiaľ chcete priestor otvoriť a rozjasniť, siahnite po svetlo šedej alebo pieskovej špáre. Ak chcete dosiahnuť zútulnenie, správnou voľbou bude tmavošedá alebo čierna špára. V prípade, že chcete dosiahnuť vierohodný dizajn historickej tehly, dajte si pozor na sériovo vyrábané tehlové obklady. Tie sú častokrát vyrábané s rovnakou štruktúrou, čo pri pohľade z väčšej vzdialenosti bude pôsobiť neprirodzene. Mierne odlišnosti vo farbe a tvare sú v tomto prípade žiaduce.
Foto: Byt-in

Pokiaľ sa chystáte obložiť väčšiu plochu, porozmýšľajte aj nad kombináciou viacerých odtieňov prípadne zakomponovaní tehlového obkladu s historickým reliéfom. Verné kópie takýchto obkladov a reliéfov vyrába v Bratislave slovenská firma Byt-In, ktorá vám rada pomôže pri výbere a poradí s technickým riešením.
Foto: Byt-in

A rada na záver. Nešetrite na dobrom lepidle a majstrovi. Pri správnom použití materiálov a technológií vám tehlový obklad bude robiť radosť dlhé roky bez zbytočných starostí s jeho údržbou.