Tomáš Tatar sa raduje po góle do siete Pittsburghu. FOTO AP Photo/Gene J. Puskar Foto: TASR

Dvadsaťdeväťročný krídelník odštartoval v 33. minúte svojím desiatym gólom v sezóne obrat hostí.

New York 11. decembra (TASR) - Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar zaznamenal gól a asistenciu pri víťazstve svojho Montrealu Canadiens na ľade Pittsburghu Penguins 4:1. Dvadsaťdeväťročný krídelník odštartoval v 33. minúte svojím desiatym gólom v sezóne obrat hostí. V 59. minúte pridal asistenciu na gól Brendana Gallaghera do prázdnej bránky. V 31 dueloch prebiehajúcej sezóny nazbieral 27 bodov (10+17).

Tatar tak ukončil rekordnú sériu brankára "tučniakov" Tristana Jarryho bez inkasovaného gólu. Ten vylepšil klubové maximum Pittsburghu na 177:15 minút, keď prekonal výkon Tomáša Vokouna z roku 2013 (173:06 min). Montreal nastúpil po štvordňovej pauze a inkasoval už po necelých troch minútach. Cestu k obratu odštartoval Tatar v presilovej hre. K tretiemu triumfu zo štyroch zápasov im výrazne pomohol brankár Carey Price s 33 zákrokmi. "Povedal som chlapcom, že zo začiatku budú asi trochu 'stvrdnutí'. Prvú tretinu prehrali, ale potom sa rozbehli a už druhá bola dobrá," povedal tréner Canadiens Claude Julien.

Na 3:1 zvýšil obranca Shea Webber, ktorý dosiahol desiaty gól v ročníku, podarilo sa mu to v jedenástej z jeho pätnástich sezón v NHL. Navyše, jeho zásah stál za to, keď sa vrútil do útočného pásma, obkorčuľoval Jarryho bránku a zakončil spoza nej. "Takýto gól som dal tuším naposledy na videohre NHL 95," povedal Webber.

Obranca Erik Černák sa podieľal asistenciou na výhre Tampy Bay Lightning na ľade Floridy Panthers 2:1. Dvadsaťdvaročný bek zaznamenal okrem prihrávky na druhý gól hostí aj jednu "plusku". V 26 dueloch prebiehajúcej sezóny nazbieral štyri body (2+2).

"Panterom" nestačil ani výborný výkon brankára Sergeja Bobrovského, ktorý zlikvidoval 46 pokusov hostí. "Bol to jeden z tých zápasov, keď sa snažíte a nič. Súper však hral akoby to bol jeden z najdôležitejších duelov sezóny. Pre nás poslúžil ako dôležitá lekcia, musíme podávať oveľa lepšie výkony," uviedol na NHL.com tréner Floridy Joel Quenneville.

V drese Tampy Bay sa opäť darilo Alexovi Killronovi, ktorý strelil gól a pridal asistenciu. Presadil sa po štvrtý raz v piatom zápase. "Pristupuje k hre presne tak, ako to má byť a dočkal sa odmeny. Je fyzicky zdatný, vie kontrolovať hru, navyše má dobrú strelu a na ľade rozmýšľa," pochválil ho kapitán Steven Stamkos.

Tretie víťazstvo za sebou dosiahol Dallas. Stars doma zdolali New Jersey Devils 2:0. Andrej Sekera za "hviezdy" odohral 14:25 minúty a pripísal si dva plusové body. Najväčšiu radosť z výhry mal Rick Bowness, pre ktorého to bola premiéra na striedačke Dallasu. V utorok nahradil Jima Montgomeryho. Toho odvolali pre nešpecifikované neprofesionálne správanie. "Chlapci nechali na ľade všetko. Naozaj, chceli vyhrať, hrali s veľkou energiou. Všetci by najradšej absolvovali na ľade 60 minút, ale to nešlo. Svojím prístupom ma potešili," povedal Bowness.

Výsledky NHL:

FLORIDA PANTHERS - TAMPA BAY LIGTNING 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Góly: 58. Dadonov (Huberdeau, Hoffman) – 7. Stamkos (Killorn), 25. Killorn (Cirelli, ČERNÁK). Brankári: Bobrovskij - Vasilevskij, strely na bránku: 28:48, 10.685 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - MONTREAL CANADIENS 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)
Góly: 3. Guentzel (Rust, Malkin) – 33. TATAR (Gallagher, Danault), 37. Armia (Petry), 40. Weber (Lehkonen, Armia), 59. Gallagher (TATAR, S. Weber). Brankári: Jarry - Price, strely na bránku 34:26, 18.422 divákov.

BUFFALO SABRES - ST. LOUIS BLUES 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)
Góly: 1. Olofsson (S. Reinhart, Montour), 40. Larsson (Bogosian, Vesey), 46. Eichel (S. Reinhart, Olofsson), 60. Girgensons (Larsson, Jokiharju), 60. Eichel (Girgensons) – 4. Brouwer (Barbašev, Thomas), 44. Pietrangelo (Perron, Bozak). Brankári: Ullmark - Allen, strely na bránku: 33:30, 16.521 divákov.

MINNESOTA WILD - ANAHEIM DUCKS 2:3 pp a sn (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 28. Hartman (Rask, Foligno), 43. Donato (Parise, Fiala) – 4. Rakell (Silfverberg, Carrick), 11. Fowler (Kaše, Getzlaf), rozh. nájazd Rakell. Brankári: Kähkönen - Gibson, strely na bránku: 24:33, 17.154 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - SAN JOSE SHARKS 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)
Góly: 45. Bonino (Granlund, Smith), 53. Johansen (Ellis, Järnkrok), 60. Järnkrok (Forsberg, Josi) – 59. Meier (Hertl, Labanc). Brankári: Saros - Jones, strely na bránku: 32:25, 17.160 divákov.

WINNIPEG JETS - DETROIT RED WINGS 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
Góly: 13. Lowry (Copp), 37. Wheeler (Ehlers, Perreault), 39. Copp (Morrissey, Poolman), 39. Laine (Connor, Sbisa), 46. Scheifele (Pionk, Wheeler) – 28. Ehn (Zadina). Brankári: Brossoit - Comrie, strely na bránku: 30:17, 15.325 divákov.

DALLAS STARS - NEW JERSEY DEVILS 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Góly: 2. Faksa (Cogliano, Comeau), 12. Pavelski (Hintz, Radulov). Brankári: Bishop - Blackwood, strely na bránku: 35:26, 18.134 divákov.

ARIZONA COYOTES - CALGARY FLAMES 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
Góly: 40. Chychrun, 60. Kessel (Stepan, Keller) – 3. Frolík (Rinaldo), 5. Gaudreau (D. Ryan), 26. Rinaldo (Frolík), 35. Monahan (Backlund, Hamonic), 55. Lucic (Andersson, Hanifin). Brankári: Raanta - Talbot, strely na bránku: 48:29, 11.198 divákov.

EDMONTON OILERS - CAROLINA HURRICANES 3:6 (0:3, 1:0, 2:3)
Góly: 28. Kassian (Jones, McDavid), 43. Nugent-Hopkins (Draisaitl, McDavid), 46. Kassian (McDavid, Nygard) – 5. Aho (Teräväinen, Hamilton), 18. Niederreiter (Gardiner, Wallmark), 20. Dzingel (Niederreiter), 50. Martinook (Svečnikov, Foegele), 53. Aho (Svečnikov, Teräväinen), 56. Hamilton (J. Staal). Brankári: Koskinen - Reimer, strely na bránku: 36:32, 16.175 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - TORONTO MAPLE LEAFS 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Góly: 52. Leivo (Horvat, Hughes) – 22. Matthews (Tavares, Holl), 40. Tavares (Ceci, Marner), 55. Tavares (Holl, Marner), 59. Hyman. Brankári: Markström - Andersen, strely na bránku: 39:26, 18.290 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - CHICAGO BLACKHAWKS 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)
Góly: 28. Smith (Schmidt, Hague), 32. Engelland (Tuch), 40. W. Karlsson (Smith), 44. Pacioretty (Stone), 53. Reaves (Šťastný, Carrier) – 60. Kubalík (Nylander, Boqvist). Brankári: Fleury - Crawford, strely na bránku: 37:29, 18.319 divákov.

LOS ANGELES KINGS - NEW YORK RANGERS 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Góly: 20. Brown (Toffoli, Roy), 34. Toffoli (Roy, Amadio), 60. Kempe – 60. Panarin (Kreider, Kakko). Brankári: Qucik - Georgijev, strely na bránku: 27:30, 17.826 divákov.

Tomáš Tatar (Montreal) 16:37 1 1 2 0 2 0
Erik Černák (Tampa Bay) 17:56 0 1 1 1 6 0
Andrej Sekera (Dallas) 14:25 0 0 0 2 1 0

/pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty