Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila

Hetriky Kaprizova a Danaulta, Los Angeles zdolalo New Jersey 5:1

Ľavé krídlo Minnesoty Wild Kirill Kaprizov (97) je obklopený spoluhráčmi po tom, čo skóroval proti San Jose Sharks počas druhej tretiny hokejového zápasu NHL v nedeľu 3. marca 2024 v St. Paul v štáte Minnesota. Foto: TASR/AP

V drese Devils odohral 16:18 minút slovenský obranca Šimon Nemec.

New York 4. marca (TASR) - Ruský hokejový útočník Kirill Kaprizov strelil tretí hetrik v sezóne a najväčšou mierou sa zaslúžil o triumf Minnesoty v zápase NHL nad San Jose 4:3. Troma gólmi sa v noci na pondelok blysol aj Phillip Danault a jeho Los Angeles zdolalo doma New Jersey 5:1. V drese Devils odohral 16:18 minút slovenský obranca Šimon Nemec. Connor McDavid pomohol Edmontonu zdolať Pittsburgh 6:1 a svoju bodovú sériu natiahol na 11 stretnutí.

Kaprizov svojím tretím gólom pokoril hranicu 300 bodov (143+157) v základnej časti. Dvadsaťšesťročnému krídelníkovi sa to podarilo v 258 zápasoch ako piatemu najrýchlejšiemu spomedzi aktívnych hráčov. Skôr sa na túto métu dostali iba Sidney Crosby (219 zápasov), Alexander Ovečkin (237), Connor McDavid (240) a Jevgenij Malkin (240). Minnesota v zápase dominovala a súpera prestrieľala 32:15, no musela dvakrát otáčať z 0:2 aj 2:3. Kaprizov najprv v 28. minúte upravil na 2:2, na začiatku tretieho dejstva na 3:3 a v 57. minúte rozhodol. "Dostal som od chalanov výborné prihrávky," poznamenal Kaprizov, ktorý sa tešil zo svojho šiesteho hetriku v profiligovej kariére. Matt Boldy prispel k víťazstvu dvoma asistenciami. Hráči Wild tak ukončili trojzápasovú sériu prehier a stále živia nádej na play off. Na pozíciu s druhou voľnou kartou v Západnej konferencii strácajú osem bodov. "Vždy potrebujete hráčov, ktorí zvládnu veľkú porciu minút a dá sa na nich v kľúčových situáciách spoľahnúť. Myslím si, že Kirill a ďalší títo chlapci dnes odviedli kus dobrej roboty," uviedol pre nhl.com tréner "divochov" John Hynes. Sharks nevyhrali už sedem duelov.

Danault zaznamenal druhý hetrik v kariére v NHL, keď skóroval vo všetkých troch tretinách. Rázne tak ukončil čakanie na gól na domácom ľade, na ktorom neskóroval v úvodných 27 dueloch sezóny. "Trápenie sa skončilo," hrdo konštatoval 31-ročný center. "Celú sezónu odvádza výbornú prácu, robí množstvo dobrých vecí a zaslúžil si to. Toto bol jeho deň," povedal na adresu spoluhráča krídelník "kráľov" Kevin Fiala, ktorý sa na triumfe podieľal gólom a dvoma asistenciami. Kings pod dočasným trénerom Jimom Hillerom vyhrali ôsmy z dvanástich zápasov a patrí im siedme miesto v Západnej konferencii. V drese New Jersey debutoval univerzál Kurtis MacDermid, ktorého Devils získali v piatok z Colorada. Nemec si do štatistík pripísal dve strely na bránku a tri zablokoval.

Hokejisti Arizony zvíťazili na ľade Washingtonu 5:2. V drese Coyotes si pripísal gól a dve asistencie krídelník Dylan Guenther. Nick Schmaltz mu sekundoval s dvoma bodmi (1+1), Matias Maccelli vďaka zisku asistencie natiahol svoju bodovú šnúru na šesť stretnutí, zaznamenal v nich tri góly a päť asistencií. Brankár Karel Vejmelka prispel k výhre 24 úspešnými zákrokmi. Hostia triumfovali druhýkrát za sebou, predtým zaznamenali 14-zápasovú šnúru prehier. "Hrali sme múdro. V úvode sme slabšie korčuľovali a súper na nás vybehol. Potom naši chalani zapli na vyššie obrátky a odvtedy hrali skutočne skvele," pochválil svojich zverencov tréner "kojotov" Andre Tourigny. V zostave Capitals stále chýbal pre zranenie v dolnej časti tela slovenský obranca Martin Fehérváry.

Líder Západnej konferencie Vancouver vyhral na ľade Anaheimu 2:1, víťazný gól strelil Conor Garland už v 24. minúte. Brankár Canucks Casey DeSmith mal 17 úspešných zákrokov a pripísal si prvé víťazstvo od 9. januára. Predtým naposledy chytal 19. februára proti Minnesote, keď dostal osem gólov. "Neviem, či som niekedy v kariére mal väčšiu radosť po víťazstve ako teraz. Z osobnej stránky je to skutočne dobrý pocit. Dôležité však je, že náš tím zvíťazil a do nadchádzajúceho tripu vykročil správnou nohou," zdôraznil DeSmith. Ducks chýbal pre chorobu brankár John Gibson, medzi žŕdkami sa tak predstavil Čech Lukáš Dostál, ktorý zneškodnil 29 striel. Za Vancouverom je druhý Winnipeg, ktorý vyhral v Buffale 5:2. Josh Morrissey a Nino Niederreiter mali bilanciu 1+1.

Edmonton vyhral doma nad Pittsburghom presvedčivo 6:1. McDavid strelil gól a pridal aj asistenciu a svoju bodovú sériu natiahol na 11 stretnutí (2+24), domácu dokonca už na 25 duelov (14+45). Zach Hyman sa pod víťazstvo Oilers podpísal dvoma presnými zásahmi, Ryan McLeod gólom a asistenciou a Leon Draisaitl pridal tri asistencie. Brankár Calvin Pickard vykryl 22 striel súpera. "Hrali sme dva zápasy za dva dni a máme za sebou veľa cestovania, no napriek tomu sme odohrali vynikajúci duel. Hoci sme cítili únavu, mali sme výborný štart," pochvaľoval si obranca "olejárov" Brett Kulak (v zápase 0+2).

NHL - sumáre:

Washington Capitals – Arizona Coyotes 2:5 (0:1, 1:3, 1:1)
Góly: 27. Milano (Ovečkin, Sandin), 41. Mantha (Strome) – 8. Cooley (Zucker, Guenther), 25. Zucker (Guenther, Schmaltz), 27. Kesselring (O'Brien, Välimäki), 39. Guenther (Maccelli, Durzi), 60. Schmaltz (Crouse). Brankári: Lindgren - Vejmelka, strely na bránku: 26:28.

Los Angeles Kings – New Jersey Devils 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
Góly: 8. Danault (Fiala, Gavrikov), 15. Laferriere (Dubois), 33. Danault (Roy, Moore), 33. Fiala (Kopitar, Doughty), 58. Danault (Moore, Fiala) – 1. Meier (Hischier). Brankári: Talbot - Daws (33. Schmid), strely na bránku: 23:31.

Minnesota Wild – San Jose Sharks 4:3 (0:0, 2:2, 2:1)
Góly: 26. Gaudreau (Chisholm, Brodin), 28. Kaprizov (Shaw), 43. Kaprizov (Boldy), 57. Kaprizov (Eriksson Ek, Boldy) – 22. Granlund, 25. Sturm, 41. Duclair. Brankári: Gustavsson - Kähkönen, strely na bránku: 32:15.

Buffalo Sabres – Winnipeg Jets 2:5 (1:1, 1:0, 0:4)
Góly: 18. Peterka (Okposo, Skinner), 30. Robinson (Krebs, Girgensons) – 20. Niederreiter (Morrissey, Pionk), 51. Morrissey (Scheifele, Namestnikov), 54. Barron (Perfetti), 59. Namestnikov (Connor), 60. Monahan (Lowry, Appleton). Brankári: Luukkonen - Brossoit, strely na bránku: 19:35.

Anaheim Ducks – Vancouver Canucks 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Góly: 5. Killorn (Jones, Vaakanainen) – 2. Höglander (Hughes, Hronek), 24. Garland (Zadorov, Miller). Brankári: Dostál - DeSmith, strely na bránku: 18:31.

Edmonton Oilers – Pittsburgh Penguins 6:1 (1:0, 4:0, 1:1)
Góly: 15. Hyman (McDavid, Draisaitl), 23. Perry (McLeod, Foegele), 26. Hyman (Draisaitl, Bouchard), 39. McLeod (Kulak, Kane), 40. Ceci (Foegele, Kulak), 47. McDavid (Draisaitl, Ekholm) – 53. Malkin (Smith, Rakell). Brankári: Pickard - Nedeljkovic, strely na bránku: 38:24.

Slovák v akcii:

Šimon Nemec (New Jersey) 16:18 0 0 0 0 2 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/

Štatistiky slovenských hokejistov v základnej časti zámorskej NHL k 4. marcu 2024:

9. Marián Studenič (Seattle) 2 0 0 0 -1 1 2

/za menom a klubovou príslušnosťou nasledujú počet odohratých zápasov, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/