Jurčo asistoval, Halák inkasoval päť gólov a nedochytal zápas

Hráč Washingtonu Evgeny Kuznetsov skóruje do brány Jaroslava Haláka počas tretej tretiny zápasu 23. apríla 2015 Foto: TASR/AP

Washington zdolal New York Islanders 5:1.

New York 24. apríla (TASR) - Asistencia slovenského hokejistu Tomáša Jurča nepomohla hráčom Detroitu Red Wings k výhre vo štvrtom zápase štvrťfinále Východnej konferencie NHL. "Červené krídla" prehrali v noci na piatok na domácom ľade s Tampou Bay 2:3 po predĺžení, stav série je tak vyrovnaný 2:2 na zápasy.

Domáci dominovali na ľade dve tretiny, ale nezvládli záver. Skóre otvoril v 26. minúte Gustav Nyquist, ktorý najskôr vybojoval puk v rohu klziska a potom využil presnú prihrávku od Henrika Zetterberga. Na 2:0 zvýšil Joakim Andersson, svoju prvú asistenciu v aktuálnom play off si pri jeho góle pripísal Jurčo. Detroit viedol dvojgólovým rozdielom až do 55. minúty, ale potom prišli veľké chvíle Tylera Johnsona. Americký reprezentant najskôr znížil na 1:2, potom vypracoval vyrovnávajúci presný zásah pre Ondřeja Paláta a napokon v tretej minúte predĺženia rozhodol o triumfe "bleskov".

"Johnson s Palátom odohrali výborné stretnutie. Oboch som trénoval aj na farme, viem čoho sú schopní. Aj napriek mladému veku ovládli záver stretnutia ako skúsení harcovníci," pochválil svojich zverencov tréner Tampy Jon Cooper. V drese Detroitu odohral takmer 18 minút Tomáš Tatar, ale do štatistík si pripísal iba dva mínusové body.

Washington zdolal New York Islanders 5:1 a ujal sa vedenia v sérii 3:2. Slovenský gólman hostí Jaroslav Halák inkasoval z 35 striel päť gólov a v 49. minúte ho v bránke vystriedal jeho český kolega Michal Neuvirth. V 6. minúte sa presadil útočník "ostrovanov" Josh Bailey, ale potom strieľali góly už len domáci. Na 1:1 vyrovnal Jevgenij Kuznecov, vedenie pre Capitals zabezpečil v 31. minúte Karl Alzner. O výsledku definitívne rozhodla tretia tretina, v ktorej Washington skóroval trikrát. V drese hostí chýbal pre podozrenie na otras mozgu slovenský obranca Ľubomír Višňovský.

"Zahrali sme ako tím, presadili sa všetky štyri útoky. Rozhodla naša kvalitná defenzíva v strednom pásme. Súperovi sme dovolili jedinú šancu, z ktorej dal síce gól, ale od toho momentu sme hrali skutočne dobre. Islanders sú kvalitné mužstvo, my sa naďalej musíme držať herného plánu," hodnotil duel ruský útočník domácich Alexander Ovečkin.

Chicago v zostave aj s Marián Hossom prehralo na ľade Nashvillu 2:5, domáci tak znížili stav série na 2:3. Prvé dve tretiny boli vyrovnané, chlieb sa lámal v úvode tretieho dejstva. Rozhodla ofenzívna smršť "predátorov", ktorí za 147 sekúnd dokázali streliť tri góly. Scotta Darlinga v bránke Chicaga postupne prekonali James Neal, Colin Wilson a Filip Forsberg. Posledne menovaný pri hre hostí bez brankára uzavrel skóre duelu a skompletizoval svoj vôbec prvý hetrik v NHL. "Hetrik ma samozrejme teší, ale dôležitejšie je, že sme vyhrali a pokračujeme v play off. V Chicagu to bude náročné, ale my nemáme čo stratiť, pôjdeme si tam vynútiť siedmy zápas," povedal po zápase Forsberg. Marián Hossa v drese hostí odohral 17:33 min, prezentoval sa štyrmi strelami a dvojminútovým trestom za sekanie. Šiesty duel je na programe v sobotu v Chicagu.

Koniec sezóny odvrátil aj Vancouver, ktorý triumfoval nad Calgary 2:1 a v sérii prehráva už len 2:3 na zápasy. V defenzívne ladenom stretnutí videli diváci v Rogers Aréne len tri góly. Nerozhodný stav 1:1 prelomil v 42. minúte Daniel Sedin, ktorý skóroval po spolupráci so svojím bratom Henrikom.

1. kolo play off NHL

Východná konferencia - štvrtý zápas štvrťfinále

DETROIT - TAMPA BAY 2:3 pp (0:0, 2:0, 0:2 - 0:1)
26. Nyquist (Zetterberg, Abdelkader), 35. Andersson (Sheahan, JURČO) - 55. Johnson (Stralman), 56. Palát (Johnson, Garrison), 63. Johnson (Hedman, Palát). Brankári: Mrázek - Bishop, strely na bránku: 24:29, 20.027 divákov
/stav série: 2:2/

Východná konferencia - piaty zápas štvrťfinále

WASHINGTON - NEW YORK ISLANDERS 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)
10. Kuznecov (Johansson, Alzner), 31. Alzner (Brouwer, Beagle), 43. Laich (Beagle, Chimera), 47. Kuznecov (Niskanen, Ward), 49. Chimera (Johansson, Kuznecov) - 6. Bailey (Tavares, Leddy). Brankári: Holtby - HALÁK (Neuvirth), strely na bránku: 41:23, 18.506 divákov
/stav série: 3:2/

Západná konferencia - piate zápasy štvrťfinále

NASHVILLE - CHICAGO 5:2 (1:1, 0:0, 4:1)
15. Forsberg, 41. Neal (Stälberg), 44. Wilson (Ribeiro, Jones), 44. Forsberg (Fisher, Neal), 60. Forsberg - 14. Richards (Bickell, Seabrook), 55. Versteeg (Kane, Richards). Brankári: Rinne - Darling, strely na bránku: 29:30, 17.238 divákov
/stav série: 2:3/

VANCOUVER - CALGARY 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
34. Bonino (Vrbata, Edler), 42. D. Sedin (Hamhuis, H. Sedin) - 3. Jones (Stajan). Brankári: Miller - Hiller, strely na bránku: 43:21, 18.870 divákov

Tomáš Tatar (Detroit) 17:50 0 0 0 -2 0 0
Tomáš Jurčo (Detroit) 4:53 0 1 1 +1 1 0
Marián Hossa (Chicago) 17:33 0 0 0 -1 4 2
Jaroslav Halák (NY Islanders) 49:00 5/35 85,7

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/