Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Slovenskí brankári Jaroslav Halák (vľavo) a Peter Budaj. Foto: TASR/Jakub Súkup

Budaj kryl 22 striel súpera a mal 91,7-percentnú úspešnosť zásahov, Halák sa s 24 zákrokmi z 27 pokusov dostal pod hranicu 90 percent.

New York 24. novembra (TASR) - Ruský hokejista Alexander Ovečkin režíroval v noci na štvrtok triumf Washingtonu v NHL. Elitný krídelník skompletizoval premiérový sezónny hetrik a dopomohol Capitals k víťazstvu 4:3 nad St. Louis. Zaknihoval už šestnásty trojgólový zápis v profiligovej kariére, pričom v ich počte sa vyšvihol do čela štatistiky medzi aktívnymi hráčmi NHL.

Zo súboja slovenských brankárov Peter Budaj vs. Jaroslav Halák vyšla víťazne opora Los Angeles. Kings s Budajom zdolali New York Islanders 4:2 vďaka skvelému finišu v tretej tretine, v ktorej strelili tri góly za 44 sekúnd. Dvakrát sa presadil Dwight King, raz Jake Muzzin. Za hostí ešte stihol skorigovať dvojgólový Anders Lee. Budaj kryl 22 striel súpera a mal 91,7-percentnú úspešnosť zásahov, Halák sa s 24 zákrokmi z 27 pokusov dostal pod hranicu 90 percent.

V noci na štvrtok ukončil 13-zápasové gólové suchoty najvyššie draftovaný hráč roka 2016. Auston Matthews sa po dlhej odmlke dvakrát zapísal do streleckej listiny, no Torontu to na víťazstvo nestačilo. V nájazdoch sa talentovaný mladík k úspešným strelcom nezaradil, aj preto Maple Leafs prehrali na ľade New Jersey 4:5 pp a sn, hoci po prvej tretine viedli už 3:0. Slovenský obranca Martin Marinčin strávil na ľade výrazne najmenej spomedzi obrancov svojho tímu - len niečo vyše jedenásť minút - a pripísal si dve plusky, ale aj dva menšie tresty.

Štvorzápasovú sériu prehier uťal Detroit, keď triumfoval v Buffale 2:1 po nájazdoch. Ten víťazný premenil Thomas Vanek, predtým sa gólovo presadili Brian Gionta za domácich a Gustav Nyquist. Za Red Wings, ktorí sa z dna tabuľky Východnej konferencie posunuli na 14. priečku, nastúpil aj Tomáš Tatar. Počas 15-minútového pobytu na ľade sa bodovo nepresadil, zapísal si len jednu mínusku a dva strelecké pokusy.

Ôsmu prehru v sezóne, druhú za sebou, utrpelo Chicago. Líder Západnej konferencie prehral na ľade San Jose 1:2, keď oba góly inkasoval už v prvej tretine. Slovenskí hokejisti v drese Blackhawks Marián Hossa a Richard Pánik nebodovali. Hossa dostal plusku za pobyt na ľade pri góle Artemija Panarina, Pánik ohrozil súperovho brankára dvakrát. Štvorgólový obrat v tretej tretine má za sebou Edmonton. Oilers po dvoch dejstvách prehrávali na ľade Colorada 2:3, v záverečnej tretine však strelecky zapli a duel otočili vo svoj prospech na konečných 6:3. Gólom a dvomi asistenciami k tomu prispel kapitán Connor McDavid, Milan Lucic obišiel so štyrmi kanadskými bodmi (1+3). Slovenský obranca Andrej Sekera rozšíril štatistiky o plusový bod, dve strely i trestné minúty.

Sumáre NHL:

BUFFALO SABRES - DETROIT RED WINGS 1:2 pp a sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 42. Gionta - 36. Nyquist (Vanek, Sproul), rozh. náj. Vanek. Brankári: Lehner - Vanek, strely na bránku: 33:24, 18.360 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - TORONTO MAPLE LEAFS 5:4 pp a sn (0:3, 3:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 21. Zajac (Cammalleri, Quincey), 24. Bennett (Smith-Pelly, Cammalleri), 26. Cammalleri (Zajac, Greene), 47. Auvitu (Zajac, Cammalleri), rozh. náj. Josefson - 11. Matthews (Hyman), 14. Kadri (Matthews, Nylander), 19. Matthews (Hyman, Brown), 30. Martin (Sošnikov, Zajcev). Brankári: Schneider - Enroth, strely na bránku: 30:31, 13.572 divákov.

NEW YORK RANGERS - PITTSBURGH PENGUINS 1:6 (1:0, 0:5, 0:1)
Góly: 5. Nash (Kreider, Zuccarello) - 23. Wilson (Kessel, Bonino), 25. Crosby (Cole), 31. Kessel (Bonino), 33. Crosby (Letang), 37. Sheary (Crosby, Hagelin), 54. Cullen (Schultz, Fehr). Brankári: Lundqvist (33. Raanta) - Murray, strely na bránku: 17:38, 18.006 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - ST. LOUIS BLUES 4:3 (1:0, 1:1, 2:2)
Góly: 18. Ovečkin (Kuznecov, Bäckström), 31. Ovečkin (Carlson, Burakovsky), 47. Kuznecov (Orlov, Burakovsky), 47. Ovečkin - 31. Tarasenko (Jaškin), 59. Pietrangelo (Šťastný, Parayko), 60. Tarasenko (Perron, Schwartz). Brankári: Holtby - Hutton, strely na bránku: 25:21, 18.506 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - CALGARY FLAMES 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 27. Brouwer (Versteeg), 47. Ferland (Wideman). Brankári: Bobrovskij - Johnson, strely na bránku: 34:20, 13.140 divákov.

MINNESOTA WILD - WINNIPEG JETS 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Góly: 40. Koivu (Zucker, Granlund), 52. Brodin (Granlund, Dumba), 60. Parise (E. Staal, Coyle) - 53. Wheeler (Byfuglien, Petan). Brankári: Dubnyk - Hellebuyck, strely na bránku: 26:16, 19.022 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - PHILADELPHIA FLYERS 4:2 (1:0, 0:2, 3:0)
Góly: 20. Hedman (Point, Palát), 54. Killorn (Koekkoek, Namestnikov), 54. Callahan (Point, Johnson), 59. Kučerov (Filppula, Palát) - 27. Weise (VandeVelde, Provorov), 40. Provorov (Read, Streit). Brankári: Vasilevskij - Mason, strely na bránku: 29:31, 19.092 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - DALLAS STARS 5:2 (1:0, 1:0, 3:2)
Góly: 15. Forsberg (Subban), 37. Fisher, 47. Johansen (Neal, Arvidsson), 52. Smith (Forsberg, Ribeiro), 60. Neal (Johansen, Josi) - 46. Sharp (Korpikoski, Oleksiak), 59. Ritchie (Roussel, Faksa). Brankári: Rinne - Lehtonen, strely na bránku: 21:35, 17.119 divákov.

COLORADO AVALANCHE - EDMONTON OILERS 3:6 (2:2, 1:0, 0:4)
Góly: 6. MacKinnon (Rantanen, Wiercioch), 18. Bourque (Ťutin, MacKinnon), 33. Bourque (Barrie, Rantanen) - 9. Nugent-Hopkins, 20. Eberle (Draisaitl, Lucic), 41. Lucic (McDavid, Larsson), 47. McDavid (Lucic), 48. Draisaitl (McDavid, Lucic), 60. Eberle (Maroon). Brankári: Varlamov - Talbot, strely na bránku: 28:41, 15.185 divákov.

ARIZONA COYOTES - VANCOUVER CANUCKS 1:4 (0:1, 1:3, 0:0)
Góly: 21. Dvorak (DeAngelo, Goligoski) - 4. Baertschi (Horvat), 24. Eriksson (Sbisa, Granlund), 24. Horvat (Burrows, Baertschi), 27. Burrows (Horvat, Baertschi). Brankári: Smith (27. Dominque) - Miller, strely na bránku: 36:27, 11.256 divákov.

SAN JOSE SHARKS - CHICAGO BLACKHAWKS 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Góly: 12. Couture (Burns, Pavelski), 15. Ward (Tierney, Burns) - 33. Panarin (Hjalmarsson, Anisimov). Brankári: Jones - Crawford, strely na bránku: 35:34, 17.501 divákov.

LOS ANGELES KINGS - NEW YORK ISLANDERS 4:2 (1:0, 0:0, 3:2)
Góly: 16. Martinez (Kopitar, Muzzin), 58. King (Lewis, Forbort), 58. King (Lewis, Doughty), 58. Muzzin - 45. Lee (Hamonic, Quine), 59. Lee (Pelech, Chimera). Brankári: BUDAJ - HALÁK, strely na bránku: 28:24, 18.230 divákov.

Jaroslav Halák (NY Islanders) 58:08 24/27 88,9

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/