Kopeckého Florida zdolala Pittsburgh po nájazdoch

Aleksander Barkov (16) sa teší z rozhodojúceho gólu Foto: TASR/AP

"Tučniaci" aj napriek prehre stále vedú Východnú konferenciu so 49 bodmi.

New York 23. decembra (TASR) - Slovenský hokejista Marián Gáborík sa dostal v zámorskej NHL do streleckej formy. V noci na utorok skóroval do siete Calgary a gól dal už v piatom zápase v rade. Jeho Los Angeles Kings ale nenadviazali na predchádzajúce dve víťazstvá a podľahli doma Calgary 3:4 po predĺžení.

Obhajca Stanleyho pohára mal duel dobre rozbehnutý, v 25. minúte viedol už 3:0, pričom autorom druhého presného zásahu domácich bol práve Gáborík. Ten sa presadil v 18. minúte počas presilovky, keď na dvakrát zblízka zúžitkoval presnú prihrávku Anžeho Kopitara. Pre slovenského útočníka to bol jedenásty gól v sezóne. Flames však svojím hetrikom vrátil do hry Johnny Gaudreau a zariadil predĺženie. V ňom po 4 minútach a 7 sekundách rozhodol kapitán hostí Mark Giordano a zároveň tak ukončil osemzápasovú sériu prehier Calgary. "Síce sme prehrávali o tri góly, no chalani neprestávali veriť, nálada na striedačke či v šatni bola naďalej výborná. Cítili sme, že máme šancu otočiť skóre," povedal po stretnutí pre zámorské médiá tréner Flames Bob Hartley. V drese "plameňov" zažiaril nováčik Gaudreau, ktorý strelil premiérový hetrik v profilige. "Je to skutočne niečo výnimočné," nadchýnal sa talentovaný krídelník. "Boli sme dva, či tri týždne bez výhry a začínali sme byť z toho frustrovaní. Je to nádherný pocit opäť zvíťaziť, zvlášť nad takým kvalitným a šikovným tímom, akým sú Kings."

Gáborík počas 20:24-minútového pobytu na ľade zaznamenal aj dve mínusky a štyri strelecké pokusy. Tridsaťdvaročný krídelník sa po slabšom úvode sezóny, v ktorom ho pribrzdili zranenia, rozbehol a počas uplynulých piatich zápasov nazbieral deväť bodov (7+2), pričom posledných päť gólov strelil v presilovke. S 11 presnými zásahmi je tak spolu s Tannerom Pearsonom najlepším strelcom tímu. Gáborík ťaží z osvedčenej spolupráce s Kopitarom, slovinský center nazbieral v uplynulých troch stretnutiach deväť bodov.

Marián Gáborík (vľavo) skóruje

V ďalšom stretnutí Florida zvíťazila nad Pittsburghom 4:3 pp a sn. Triumf "panterov" spečatil v nájazdoch útočník Aleksander Barkov, ktorý v siedmich sériách ako jediný premenil svoj pokus. Mladý fínsky center držiac hokejku jednou rukou bekhendom namieril presne k ľavej žrdi. "Na tréningoch nacvičujem špeciálne triky. Snažil som sa mu to jednou rukou umiestniť nad betón a vyšlo to," tešil sa Barkov, ktorý odpozeral fintu od krajana Jarkka Ruutuho, ten nedávno ukončil kariéru. Brankár Floridy Roberto Luongo vybojoval 386. víťazstvo v kariére, čím sa dostal v historickej tabuľke pred Mikea Vernona na 12. priečku. V drese domácich odohral slovenský útočník Tomáš Kopecký 11:07 minút a mal dva neúspešné strelecké pokusy. "Tučniaci" aj napriek prehre stále vedú Východnú konferenciu so 49 bodmi.

Brankár Washingtonu Braden Holtby sa poriadne zapotil, keď v súboji s Ottawou zlikvidoval až 37 striel "senátorov", čo bol jeho najvyšší počet úspešných zákrokov v tejto sezóne. Stálo to však zato, keďže v dueli tímov z hlavných miest USA a Kanady doviedol Capitals k tesnej výhre 2:1. Ottawa prehrala s Washingtonom prvýkrát od 7. decembra 2011. "Dravci" z Nashvillu si pochutnali na domácom Columbuse, ktorý roztrhali aj vďaka dvom zásahom Craiga Smitha 5:1. Pekku Rinneho v bránke Predators obral o čisté konto až štyri a pol minúty pred koncom mladík Alexander Wennberg. Blue Jackets nebodovali prvýkrát po deviatich dueloch, v ktorých získali 17 z 18 možných bodov.

Vancouver skóroval v predchádzajúcich štyroch vystúpeniach dokopy iba päťkrát, no proti Arizone sa dokonale rozstrieľal, keď doma rozdrvil "kojotov" 7:1. V kalifornskom derby Anaheim zdolal San Jose gólom Ryana Keslera z prvej minúty predĺženia 3:2 a potvrdil tak pozíciu najlepšieho tímu súťaže. "Káčerom" pomohol k triumfu prvý gól v základnej časti švédskeho útočníka Rickarda Rakella, za hostí premiérovo skóroval v profilige jeho krajan Melker Karlsson.

Sumáre NHL

COLUMBUS - NASHVILLE 1:5 (0:0, 0:2, 1:3)
Góly: 56. Wennberg (Johansen, Johnson) - 28. Wilson (Bartley), 30. C. Smith (Ribeiro, Weber), 47. Jones (Bartley, Neal), 48. C. Smith (Forsberg, Josi), 49. Fisher (Wilson, Ellis). Brankári: Bobrovskij (48. McElhinney) - Rinne, strely na bránku: 31:35, 14.573 divákov.

WASHINGTON - OTTAWA 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Góly: 34. Beagle (Kuznecov, Green), 40. Bäckström (Green, Johansson) - 36. Condra. Brankári: Holtby - Anderson, strely na bránku: 23:38, 18.506 divákov.

FLORIDA - PITTSBURGH 4:3 pp a sn (0:1, 1:0, 2:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 40. Jokinen (Bolland, Kulikov), 41. Hayes (Bergenheim), 45. Hayes (Bergenheim, Barkov), rozh. samost. nájazd Barkov - 5. Hörnqvist (Despres, Crosby), 56. Spaling (Pouliot, Despres), 57. Malkin. Brankári: Luongo - Fleury, strely na bránku: 37:27, 15.947 divákov.

VANCOUVER - ARIZONA 7:1 (3:0, 2:1, 2:0)
Góly: 7. Burrows (Horvat, Dorsett), 18. Bieksa (H. Sedin, D. Sedin), 20. D. Sedin (Vrbata, Tanev), 22. Richardson, 33. Burrows (H. Sedin, Edler), 48. Higgins (Vey, Bonino), 50. Matthias (Richardson) - 36. Ekman-Larsson (Gagner, Yandle). Brankári: Miller - M. Smith (22. Dubnyk), strely na bránku: 40:39, 18.794 divákov.

ANAHEIM - SAN JOSE 3:2 pp (0:0, 1:0, 1:2 - 1:0)
Góly: 28. Rakell (Etem, Beleskey), 56. Fowler (Getzlaf, Smith-Pelly), 61. Kesler (Maroon, Getzlaf) - 42. Pavelski (Burns, Thornton), 48. Karlsson (Goodrow, Dillon). Brankári: Andersen - Niemi, strely na bránku: 32:32, 17.405 divákov.

LOS ANGELES - CALGARY 3:4 pp (2:0, 1:1, 0:2)
Góly: 3. Lewis (Doughty, McNabb), 18. GÁBORÍK (Kopitar, Williams), 25. McBain (Brown, Williams) - 39. Gaudreau (Wideman, Russell), 58. Gaudreau (Monahan, Giordano), 60. Gaudreau (Hudler, Wideman), 65. Giordano (Brodie, Hudler). Brankári: Quick - Hiller, strely na bránku: 34:28, 18.230 divákov.

Marián Gáborík (Los Angeles) 20:24 1 0 1 -2 4 0
Tomáš Kopecký (Florida) 11:07 0 0 0 0 2 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/