Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Slovenský hráč Chicaga Blackhawks Richard Pánik (vľavo) oslavuje so spoluhráčmi Patrickom Kaneom (88) a Jonathanom Toewsom gól. Foto: TASR/AP

Okrem presného zásahu z 18. minúty, ktorým otvoril skóre duelu, sa slovenský hokejista presadil aj v nájazdovom rozstrele.

New York 30. novembra (TASR) - Slovenský hokejista Richard Pánik prispel v noci na stredu jedným gólom k víťazstvu Chicaga nad Floridou (2:1 po predĺžení a nájazdoch) v súboji zámorskej NHL. Dvadsaťpäťročný krídelník tak pretrhol streleckú smolu, ktorá trvala od 22. októbra. Bol to pre neho siedmy zásah v prebiehajúcom ročníku.

Po vydarenom štarte do sezóny Pánik následne gólovo mlčal dlhých 17 zápasov. V dueli s Floridou však prelomil trápenie, keď v 18. minúte otvoril skóre stretnutia. Pánik ušiel súperovým obrancom a svoj nájazd zakončil efektným bekhendovým blafákom. "Rasmussen ma vysunul dopredu a hoci sa obranca dotkol puku, prešiel až ku mne. Tak som sa dostal do úniku. Bolo fajn, že som konečne skóroval," opísal gólovú situáciu Pánik, ktorý sa presadil aj v záverečnom rozstrele. V nájazdoch skóroval prvýkrát po troch neúspešných pokusoch v minulosti. Víťazný gól však zaznamenal jeho spoluhráč Artemij Panarin. Chicago si upevnilo postavenie na čele tabuľky Západnej konferencie. Pred St. Louis má štvorbodový náskok, ale odohralo o zápas viac ako "bluesmani". Debut na striedačke "panterov" absolvoval nový tréner Tom Rowe, ktorý je zároveň stále aj generálny manažér klubu. "Som skutočne hrdý na hráčov. Podali neuveriteľný výkon, nezložili zbrane za nepriaznivého stavu a mali dokonca šancu zápas vyhrať. Nakoniec sme získali cenný bod," povedal Rowe pre zámorské médiá. Pánik si pripísal aj plusku, dve trestné minúty, päť striel a štyri bodyčeky, jeho spoluhráč Marián Hossa sa prezentoval štyrmi strelami na bránku.

V 12-zápasovom programe sa strelecky presadil aj obranca Andrej Sekera. Jeho tretí gól v sezóne však Edmontonu nepomohol, "olejári" doma prehrali s Torontom 2:4. Za hostí skóroval najvyššie draftovaný hráč v tomto roku Auston Matthews, ktorý tak dal gól v treťom zápase po sebe. "Je to pre nás, samozrejme, cenné víťazstvo. Sklamaním je, koľko času sme strávili na trestnej lavici," vyslovil sa tréner "javorových listov" Mike Babcock. V drese Oilers sa gólom a asistenciou zaskvel kapitán Connor McDavid, ktorý si tak upevnil vedúce postavenie v tabuľke produktivity. Edmonton prehral tretí zápas v rade. Sekera odohral vyše 20 minút a duel dokončil s pluskou. Súboj slovenských obrancov sa nekonal, pretože Martin Marinčin bol opäť iba zdravým náhradníkom a stretnutie sledoval z tribúny.

Do profiligového kolotoča po letnej operácii chrbta naskočil opäť Tomáš Jurčo. Slovenský útočník slávil víťazný návrat do zostavy Detroitu, Red Wings zdolali doma Dallas 3:1. Jurčo pri tohtosezónnej premiére odohral deväť minút a 22 sekúnd, počas ktorých si pripísal jeden strelecký pokus. Jeho spoluhráč Tomáš Tatar zaznamenal počas 16 minút strelu a dve trestné minúty.

Winnipeg si na domácom ľade poradil s New Jersey 3:2 a vyhral tak piaty domáci duel v sérii. Do akcie sa po 23-zápasovej absencii vrátil center Jets Bryan Little, no "tryskáče" prišli o iného hráča. Slovenský útočník Marko Daňo odstúpil z hry už v prvej tretine pre zranenie oka, ktoré utrpel po zásahu hokejkou Kylea Quinceyho. O tesnom triumfe kanadského klubu rozhodol v tretej časti mladý fínsky kanonier Patrik Laine, ktorý tak ukončil šesťzápasové čakanie na gól.

Boston stále bez kapitána Zdena Cháru (zranenie v dolnej časti tela) podľahol domácej Philadelphii 2:3 po nájazdoch. O výhre Flyers rozhodol v deviatej rozstrelovej sérii obranca Shayne Gostisbehere, významnou mierou sa pod dvojbodový zisk podpísal aj brankár "letcov" Steve Mason, ktorý počas 65 minút zneškodnil 45 súperových striel.

Deväť gólov padlo v Ottawe, kde domáci Senators prehrali s Buffalom 4:5. Vydarený návrat do zostavy Sabres po zranení členka zažil americký center Jack Eichel, ten dodal svojmu tímu potrebnú iskru a pri sezónnom debute zaznamenal gól a asistenciu. Ešte viac sa darilo sa jeho spoluhráčovi Ryanovi O’Reillymu, ktorý nazbieral tri body (2+1). Sabres ťažili z efektivity v početnej výhode, keď využili v zápase až tri presilovky. Stretnutie nedochytal švédsky brankár "šablí" Robin Lehner, ktorý odstúpil z hry už v 18. minúte pre zranenie bedra, nahradil ho krajan Anders Nilsson. Senators nestačil ani vynikajúci výkon Mikea Hoffmana, ktorý zaknihoval premiérový hetrik v profiligovej kariére a pridal k nemu asistenciu pri góle Marka Stonea.

NHL - sumáre:

COLUMBUS BLUE JACKETS - TAMPA BAY LIGHTNING 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
Góly: 6. W. Karlsson (Anderson, R. Murray), 24. Wennberg (S. Jones), 36. Anderson (Hartnell, Nutivaara), 42. Hartnell (Savard, Anderson), 53. Gagner - 58. Filppula (Point, Šustr). Brankári: Bobrovskij - Vasilevskij, strely na bránku: 38:27, 10.366 divákov.

NEW YORK RANGERS - CAROLINA HURRICANES 3:2 (0:2, 1:0, 2:0)
Góly: 30. Holden, 41. Nash, 55. Vesey (Nash, Skjei) - 6. Stalberg (Tennyson, Nordström), 13. Stalberg (McClement). Brankári: Lundqvist - Ward, strely na bránku: 21:28, 18.006 divákov.

DETROIT RED WINGS - DALLAS STARS 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Góly: 20. Larkin (Green, Nielsen), 28. Mantha (Zetterberg, Kronwall), 59. Ott (Vanek) - 1. Lindell (Seguin, Eakin). Brankári: Mrázek - Lehtonen, strely na bránku: 20:35, 20.027 divákov.

OTTAWA SENATORS - BUFFALO SABRES 4:5 (1:3, 2:1, 1:1)
Góly: 14. Hoffman (Borowiecki, Brassard), 29. Stone (Turris, Hoffman), 38. Hoffman (E. Karlsson, Stone), 59. Hoffman (Phaneuf, E. Karlsson) - 7. Okposo (Eichel, Ristolainen), 10. Eichel (R. O'Reilly, Ristolainen), 15. R. O'Reilly (Gorges, Franson), 38. Reinhart (Kane), 57. R. O'Reilly (Reinhart, Okposo). Brankári: Anderson - Nilsson (42. Lehner), strely na bránku: 35:28, 14.259 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - BOSTON BRUINS 3:2 pp a sn (2:0, 0:0, 0:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 14. Del Zotto (Simmonds, Konecny), 16. Giroux (Voráček, B. Schenn), rozh. nájazd Gostisbehere - 45. Krejčí (Krug), 46. Marchand (Krug, Carlo). Brankári: Mason - Rask, strely na bránku: 21:47, 19.558 divákov.

WINNIPEG JETS - NEW JERSEY DEVILS 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)
Góly: 32. Scheifele (Byfuglien, Ehlers), 34. Wheeler (Copp, Trouba), 45. Laine (Scheifele, Chiarot) - 43. Wood (Henrique), 48. Lappin (Severson). Brankári: Hellebuyck - Schneider, strely na bránku: 29:25, 15.294 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - FLORIDA PANTHERS 2:1 pp a sn (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 18. PÁNIK (Rasmussen, Krüger), rozh. nájazd Panarin - 41. Jágr (Marchessault, Ekblad). Brankári: Crawford - Luongo, strely na bránku: 33:39, 21.475 divákov.

COLORADO AVALANCHE - NASHVILLE PREDATORS 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)
Góly: 16. Rantanen (R. Bourque, Ťutin), 37. R. Bourque (Zadorov, Rantanen), 45. Grigorenko (Barrie, Duchene) - 15. Fisher (Watson, Bitetto), 21. Arvidsson (Subban, Johansen), 24. Fiala (Josi, Ribeiro), 41. Johansen, 43. Watson (Josi, Gaudreau). Brankári: Pickard - Rinne, strely na bránku: 40:33, 12.082 divákov.

EDMONTON OILERS - TORONTO MAPLE LEAFS 2:4 (0:1, 1:3, 1:0)
Góly: 25. SEKERA (Russell, McDavid), 44. McDavid (Lucic) - 6. Matthews (Nylander, Zajcev), 23. van Riemsdyk (Bozak, Marner), 26. Kadri (Komarov), 38. Hyman. Brankári: Talbot (41. Gustavsson) - Andersen, strely na bránku: 30:23, 18.347 divákov.

ANAHEIM DUCKS - MONTREAL CANADIENS 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Góly: 17. Rakell (Kesler, Vatanen), 32. Fowler (Silfverberg, Kesler) - 58. Shaw (Pacioretty, Gallagher). Brankári: Gibson - Price, strely na bránku: 38:40, 14.830 divákov.

SAN JOSE SHARKS - ARIZONA COYOTES 2:1 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 36. Tierney (Bödker, Braun), 61. Burns (Pavelski, Couture) - 28. Domi (Vrbata, L. Schenn). Brankári: M. Jones - M. Smith, strely na bránku: 42:19, 17.377 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - MINNESOTA WILD 5:4 (0:1, 2:1, 3:2)
Góly: 30. Sutter (Stecher, H. Sedin), 32. Hutton (D. Sedin, H. Sedin), 42. Eriksson (Chaput, Hutton), 43. Horvat (Sbisa, Sutter), 58. Bärtschi (Stecher, Burrows) - 6. Pominville (Niederreiter, Scandella), 24. Pominville (Haula, Zucker), 44. Zucker, 55. Haula (Suter, Spurgeon). Brankári: Miller - Kuemper, strely na bránku: 35:42, 17.917 divákov.

------------------------------------------------------------
/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/