Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund

Na snímke pravé krídlo Los Angeles Kings Marián Gáborík (vľavo) v súboji s centrom Edmonton Oilers Antonom Landerom zo Švédska počas druhej tretiny zápasu NHL vo štvrtok 2. apríla 2015 v Los ANgeles. Foto: TASR/AP/Mark J. Terrill

Svoju šiestu asistenciu v sezóne si pripísal Tomáš Kopecký z Floridy.

New York 3. apríla (TASR) - Slovenský hokejista Marián Gáborík bol ústrednou postavou piatkového duelu zámorskej NHL, v ktorom jeho LA Kings "zmietol" z ľadu Edmonton s Martinom Marinčinom v pomere 8:2. Tridsaťtriročný krídelník si k dvom gólom pripísal aj jednu asistenciu a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu. Český veterán Jaromír Jágr opäť prepísal historické tabuľky súťaže, keď ziskom dvoch bodov v zápase Floridy proti Caroline (6:1) vyrovnal na 4. priečke najproduktívnejších hráčov Rona Francisa s 1798 bodmi. Miestenky do play off majú po piatku vo vrecku St. Louis Blues a Chicago Blackhawks so slovenským krídelníkom Mariánom Hossom.

Obhajcovi Stanleyho pohára z LA Kings chýbal v zápase proti Edmontonu obranca Andrej Sekera, ktorého trápi nešpecifikované zranenie v dolnej časti tela. "Kráľov" naštartoval za vysokým triumfom v 3. minúte Dustin Brown. Už o päť minút neskôr si Gáborík z pravého krídla nakorčuľoval na presný pas Kopitara a strelou nad vyrážačku prekonal Scrivensa. Ďalšia chvíľa slovenského krídelníka prišla v 39. minúte, keď spoza bránky našiel pred ňou Cartera a bolo 5:1. V 44. minúte pridal aj druhý gól, nevydarená strela príklepom sa obtrela o lapačku striedajúceho brankára Bunza a puk napokon doskákal do bránky. Gáboríka vyhlásili za prvú hviezdu zápasu a aj jeho zásluhou sa Kings udržali v hre o play off. "Myslím, že každý sa pozrie na tabuľku a vidí, o čo ide. Nemôžeme ovplyvniť, čo sa stane. Môžeme ovládať len samých seba. Pôjdeme vyhrať každý zápas a veríme, že sa nám to podarí," povedal Gáborík pre web NHL na margo postupu do vyraďovačky.

Zdroj: nhl.com

Petrovi Bondrovi už nepatrí honor najlepšieho kanoniera Washingtonu v histórii. V noci na piatok ho o prvenstvo v tejto štatistike obral Alexander Ovečkin, ktorý prispel k triumfu Washingtonu na ľade Montrealu (5:4 pp a sn) dvomi gólmi a stal sa prvou hviezdou duelu. Kým bývalý úspešný slovenský reprezentant zaznamenal 472 gólov a v 961 zápasoch medzi rokmi 1990 - 2004, elitný ruský krídelník potreboval na 474 presných zásahov od roku 2005 presne 756 duelov. "Je to pre mňa veľká pocta, ale rekordy sú na to, aby sa prekonávali. Skôr či neskôr niekto zlomí aj ten môj. Je však krásne byť súčasťou histórie," povedal po stretnutí Ovečkin. V prebiehajúcom ročníku má na konte už 52 gólov, je najlepším kanonierom profiligy a zároveň na najlepšej ceste štvrtýkrát získať Hartovu trofej.

V úzkom spojení s rekordnými zápismi je dlhšiu dobu aj Jaromír Jágr. Českému veteránovi patrí po novom v historickej tabuľke najproduktívnejších hráčov profiligy už 4. priečka, o ktorú sa ziskom 1798 bodov delí s legendárnym Ronom Francisom. Jágr prispel k víťazstvu "panterov" nad Carolinou gólom aj asistenciou, slovenský reprezentant Tomáš Kopecký si pripísal presnú prihrávku. Florida triumfovala 6:1 a štyri duely pred koncom základnej časti jej v tabuľke Východnej konferencie patrí 10. priečka so šesťbodovou stratou na ôsmy Detroit. "Opakujem to každý deň, toto je veľmi talentovaný tím. Ak budeme hrať správne, môžeme zdolať každého. Ešte nie je koniec. Pokúsime sa vyhrať všetky naše zápasy a budeme dúfať, že sa stane zázrak," skonštatoval Jágr.

sumáre:

COLUMBUS - NEW YORK ISLANDERS 4:3 pp a sn (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 8. Dubinsky (Prout, Anisimov), 52. Johnson (Foligno, Hartnell), 57. Johansen (Atkinson, Savard), roz. nájaz Letestu - 3. Boulton (Cizikas, Leddy), 23. Tavares (Boychuk, Leddy), 41. Strome (Hamonic, Tavares). Brankári: Bobrovskij - HALÁK, strely na bránku: 39:28, 15.361 divákov

DETROIT - BOSTON 2:3 (0:0, 1:0, 1:3)

Góly: 30. Glendening (DeKeyser, Weiss), 43. Weiss (Sheahan, Židlický) - 46. Söderberg (Smith, Connolly), 48. Eriksson (Smith, Söderberg), 58. Trotman (Spooner, Connolly). Brankári: Mrázek - Rask, strely na bránku: 37:25, 20.027 divákov

FLORIDA - CAROLINA 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)

Góly: 20. Mitchell (Hayes, Trocheck), 26. Pirri (Jágr, Ekblad), 34. Jágr (Barkov, Huberdeau), 37. Barkov (Huberdeau, Gudbranson), 47. Trocheck (KOPECKÝ, Thorton), 47. Trocheck (Hayes, Jokinen) - 59. Terry (Faulk, Lindholm). Brankári: Luongo - Chudobin, strely na bránku: 35:32, 9.827 divákov

MONTREAL - WASHINGTON 4:5 pp a sn (0:0, 3:2, 1:2 - 0:0, 0:1)

Góly: 21. Petry (Galchenyuk, Subban), 35. Gilbert (Parenteau, Galchenyuk), 39. Eller (Weise, Subban), 46. Subban (Markov, Pacioretty) - 31. Ward (Johansson), 35. Ovečkin (Carlson, Holtby), 52. Ovečkin (Carlson, Backström), 53. Ward (Carlson, Kuznecov), roz. nájazd Brouwer. Brankári: Price - Holtby, strely na bránku: 27:19, 21.287 divákov

OTTAWA - TAMPA BAY 2:1 pp (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Góly: 6. Stone (Turris, MacArthur), 65. Wiercioch (Stone, Turris) - 17. Drouin (Stralman, Filppula). Brankári: Hammond - Bishop, strely na bránku: 34:29, 18.097 divákov

MINNESOTA - NEW YORK RANGERS 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

Góly: 26. Pominville (Dumba, Granlund), 46. Vanek (Dumba, Fontaine) - 3. Moore (Hagelin), 15. Nash (Brassard, McDonagh), 47. Miller (McDonagh, Kreider) - 24. Monahan (Hudler, Gaudreau). Brankári: Dubnyk - Lundqvist, strely na bránku: 28:26, 19.244 divákov

ST. LOUIS - CALGARY 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Góly: 2. Schwartz (T. J. Oshie), 21. Šťastný (Backes, Schwartz), 57. Lehterä (Berglund), 58. Berglund (Lehterä, Šťastný) - . Brankári: Allen - Hiller, strely na bránku: 19.308 divákov

CHICAGO - VANCOUVER 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Góly: 7. Teräväinen (Kruger, Desjardins), 49. Toews (HOSSA, Oduya), 51. Kruger - 19. Dorsett. Brankári: Crawford - Lack, strely na bránku: 38:36, 21.901 divákov

LOS ANGELES - EDMONTON 8:2 (3:0, 2:1, 3:1)

Góly: 3. Brown (Lewis, Stoll), 8. GÁBORÍK (Kopitar, Williams), 10. Doughty (Kopitar, Muzzin), 33. Nolan (Clifford), 39. Carter (GÁBORÍK, Doughty), 43. Regehr (Martinez), 44. GÁBORÍK (Williams), 50. Carter (King, Toffoli) - 59. Eberle (Hall, Klefbom). Brankári: Quick - Scrivens (41. Bunz), strely na bránky: 33:30, 18.230 divákov

Jaroslav Halák (NY Islanders) 65:00 3/39 92,3 %

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/