Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Pánik je vo výbornej forme, dvomi asistenciami prispel k výhre Chicaga

Na archívnej snímke vpravo slovenský útočník Chicaga Richard Pánik. Foto: TASR/AP

Dvadsaťšesťročný útočník mal v 17. minúte najprv prsty v otváracom góle Patricka Kanea a v 59. minúte asistoval aj pri víťaznom zásahu obrancu Briana Campbella.

New York 5. marca (TASR) - Slovenský hokejista Richard Pánik si v noci na nedeľu pripísal v zámorskej NHL dve asistencie, ktorými prispel k víťazstvu Chicaga 5:3 na ľade Nashvillu. Dvadsaťšesťročný útočník mal v 17. minúte najprv prsty v otváracom góle Patricka Kanea a v 59. minúte asistoval aj pri víťaznom zásahu obrancu Briana Campbella.

Pánik tak potvrdil výbornú formu, v uplynulých 11 zápasoch zaznamenal 14 bodov za 6 gólov a 8 asistencií. Celkovo si v tejto sezóne pripísal 36 bodov (17+19). Dobrú prácu odviedol Pánik aj pri zásahu kapitána Jonatana Toewsa, ktorý v záverečnej minúte druhej tretiny zvýšil na 3:1, a hoci sa pri clonení pred brankárom aj dotkol puku, rozhodcovia mu asistenciu neudelili. Z triumfu Chicaga sa tešili aj ďalší Slováci Marián Hossa a Tomáš Jurčo, ale do štatistík sa nezapísali. Hossa nebodoval v treťom stretnutí za sebou, Jurčo sa premiérového bodu nedočkal ani v 20. zápase sezóny. Blackhawks vyhrali siedmy duel v rade, už dvanásty z uplynulých trinástich a v tabuľke Západnej konferencie sa vyhupli na prvé miesto pred Minnesotu. Na súperových ľadoch zvíťazilo Chicago ôsmykrát za sebou, čím stanovilo klubový rekord. "Rekord nás teší. Zvlášť keď sme ho dosiahli v klube s veľmi bohatou a úspešnou históriou," povedal zámorským médiám dvojgólový strelec Kane. V uplynulých piatich dueloch sa strelecky presadil deväťkrát. Prvý gól v sezóne strelil Jordin Tootoo, obranca Brent Seabrook zaznamenal dva asistencie a dostal sa na métu 400 bodov.

Boston potvrdil skvelú formu a pod vedením nového trénera Brucea Cassidyho, ktorý prebral tím 7. februára, vyhral ôsmy z desiatich zápasov. O triumfe 3:2 nad New Jersey rozhodol v 49. minúte rozdielovým gólom Ryan Spooner, ktorý takisto ako jeho spoluhráč z obrany Kevan Miller odohral jubilejný 200. zápas v NHL. Bruins prestrieľali hostí jasne 40:17. Kapitán Bruins Zdeno Chára strávil na ľade 20 minút a zaznamenal len "mínusku", jeho mladší spoluhráč Peter Cehlárik opäť nastúpil na krídle druhej formácie, odohral 13 minút a 10 sekúnd, raz vystrelil na bránku a pripísal si plusový bod. Boston je v Atlantickej divízii tretí, dva body za Ottawou.

Edmonton si poradil s Detroitom a po víťazstve 4:3 si upevnil pozíciu na druhom mieste Pacifickej divízie. Oilers tak úspešne odštartovali osemzápasovú sériu domácich vystúpení. Na oboch stranách sa predstavili slovenskí hokejisti. Obranca Edmontonu Andrej Sekera zaznamenal mínusový bod, v drese hostí sa do štatistík nezapísal útočník Tomáš Tatar, ktorý noc predtým gólom v úplnom závere vybojoval bod v Calgary. Gólom a asistenciou sa blysol najproduktívnejší muž NHL Connor McDavid, David Desharnais pri svojej premiére v drese Edmontonu po výmene z Montrealu zaznamenal asistenciu. Red Wings sa po prehre postup do play off čoraz viac vzďaľuje. "Je ťažké proti takémuto tímu skóre stále doťahovať. Majú šikovných hráčov, ktorí sú výborní v brejkových situáciách," povedal kapitán Red Wings Henrik Zetterberg. Detroit je v tabuľke Východnej konferencie na predposlednom mieste.

Na svoj druhý zápas po dlhodobom zranení nastúpil útočník Winnipegu Marko Daňo a podieľal sa na víťazstve Jets 6:1 nad Coloradom. Na ľade strávil necelých 10 minút a počas pätnástich striedaní sa do štatistík nezapísal. Dvadsaťdvaročný krídelník sa zranil 29. decembra a do akcie sa vrátil po viac ako dvoch mesiacoch. O víťazstvo Jets sa zaslúžilo šesť rôznych strelcov. Presadil sa aj fínsky mladík Patrik Laine a s 32 gólmi je najlepším strelcom spomedzi nováčikov. Blízko k druhému čistému kontu za sebou bol brankár Connor Hellebuyck, ktorý inkasoval až 16 sekúnd pred koncom po tečovanej strele Gabriela Landeskoga. "Ani si neviete predstaviť, ako som sa cítil. Bol to ten najhorší pocit. Ale je dôležité, že sme vyhrali," povedal pre nhl.com Hellebuyck, ktorý predtým vychytal nulu proti St. Louis. Jeho séria bez inkasovaného gólu trvala 121 minút a 54 sekúnd.

Hokejisti Los Angeles prestrieľali Vancouver 44:21, ale prehrali 3:4. Canucks v závere druhej tretiny viedli 4:0 a hoci Kings ešte zápas zdramatizovali, vyrovnať sa im už nepodarilo. "Králi" odohrali smolný duel, veď dva góly si za chrbát Bena Bishopa dopravili nešťastnými odrazmi sami. V drese domácich sa tromi strelami prezentoval Marián Gáborík, ale zo zápasu si odniesol len dva mínusové body. "Dve tretiny sme hrali zle, kopili sme chyby a súper nás trestal z brejkov. Je to sklamanie. Musíme sa dať dokopy," poznamenal kapitán LA Anže Kopitar.

Tampa Bay vyhrala v Buffale 2:1 po nájazdoch. V bránke "bleskov" dostal prednosť Andrej Vasilevskij a Slovák Peter Budaj mu kryl chrbát na striedačke. V nájazdoch sa za hostí presadili Brayden Point a parádnym spôsobom Nikita Kučerov, ktorý naznačil blafák, ale puk len pustil a po ľade sa dokĺzal za chrbát Robina Lehnera.

Washington natiahol víťaznú šnúru na domácom ľade už na 15 zápasov, keď nad Philadelpiou vyhral gólom Nicklasa Bäckströma 2:1 po predĺžení. Švédsky center sa presadil v početnej výhode štyroch proti trom a zaznamenal 20. presný zásah v sezóne. Na gól mu prihral obranca Kevin Shattenkirk, ktorý si pripísal prvý bod v drese "Caps" po výmene zo St. Louis.

Montreal natiahol víťaznú sériu na päť súbojov, keď triumfoval na ľade New Yorku Rangers 4:1. Podarilo sa mu to aj bez ruského útočníka Alexandra Radulova, ktorý nehral pre zranenie dolnej časti tela. O tesnom víťazstve Dallasu na ľade Floridy rozhodol 67 sekúnd pred treťou sirénou obranca John Klingberg. Brankár Stars Kari Lehtonen zaznamenal 41 úspešných zásahov.

K víťazstvu Ottawy nad Columbusom 3:2 prispel jedným gólom elitný obranca Erik Karlsson. "Je to neskutočný hráč, ktorý raz bude velikánom NHL. Som na striedačke a nemusím si kupovať lístok do hľadiska, ale verte mi, že keby som bol fanúšik, tak si ho kúpim kvôli nemu na každý zápas," povedal na adresu švédskeho obrancu tréner Senators Guy Boucher.

Sumáre NHL:

BOSTON BRUINS - NEW JERSEY DEVILS 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Góly: 28. Krug (Pastrňák, Bergeron), 39. Carlo (Bergeron, Backes), 49. Spooner (Stafford, Vatrano) - 32. Smith-Pelly (Santini, Palmieri), 46. Palmieri (Hall). Brankári: Chudobin - Schneider, strely na bránku: 40:17, 17.565 divákov.

BUFFALO SABRES - TAMPA BAY LIGHTNING 1:2 pp a sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 20. R. O'Reilly (Ristolainen, Eichel) - 23. Johnson (Hedman, Kučerov), rozh. náj. Point. Brankári: Lehner - Vasilevskij, strely na bránku: 32:32, 18.935 divákov.

FLORIDA PANTHERS - DALLAS STARS 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Góly: 17. Huberdeau (Marchessault, Barkov) - 12. Benn (Seguin, Spezza), 59. Klingberg (Seguin, Benn). Brankári: Reimer - Lehtonen, strely na bránku: 42:34, 15.713 divákov.

NEW YORK RANGERS - MONTREAL CANADIENS 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Góly: 42. Kreider (Stepan, Zuccarello) - 13. Weber (Pacioretty, Ott), 29. Lehkonen (Danault, Pacioretty), 39. Shaw (Galchenyuk, Markov), 47. Benn (Beaulieu, Galchenyuk). Brankári: Lundqvist - Price, strely na bránku: 27:35, 18.006 divákov.

WINNIPEG JETS - COLORADO AVALANCHE 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)
Góly: 5. Laine (Perreault, Byfuglien), 10. Wheeler (Little, Byfuglien), 11. Scheifele (Laine, Ehlers), 28. Chiarot (Ehlers, Wheeler), 30. Ehlers (Wheeler), 54. Trouba - 60. Landeskog (Goloubef, Bourque). Brankári: Hellebuyck - Pickard (30. Smith), strely na bránku: 31:23, 15.294 divákov.

OTTAWA SENATORS - COLUMBUS BLUE JACKETS 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Góly: 14. Stalberg (Kelly, Wingels), 29. Karlsson (Stone, Methot), 57. Smith (Pageau) - 3. Saad (Werenski, Jones), 58. Gagner (Werenski, Atkinson). Brankári: Anderson - Korpisalo, strely na bránku: 27:27, 17.516 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - PHILADELPHIA FLYERS 2:1 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 43. Orlov (Niskanen), 64. Bäckström (Shattenkirk, Ovečkin) - 42. Couturier (Read, Cousins). Brankári: Holtby - Mason, strely na bránku: 24:31, 18.506 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - CHICAGO BLACKHAWKS 3:5 (0:1, 2:2, 1:2)
Góly: 33. Arvidsson (Johansen, Subban), 40. Järnkrok, 45. Arvidsson (Johansen, Forsberg) - 17. Kane (Seabrook, PÁNIK), 32. Tootoo (Seabrook, Keith), 40. Toews, 59. Campbell (Toews, PÁNIK), 60. Kane (Panarin). Brankári: Saros - Crawford, strely na bránku: 35:33, 17.297 divákov.

EDMONTON OILERS - DETROIT RED WINGS 4:3 (2:1, 0:0, 2:2)
Góly: 2. McDavid (Larsson), 20. Kassian (Larsson, Desharnais), 47. Eberle (Lucic), 55. Maroon (Draisaitl, McDavid) - 16. Mantha (Zetterberg), 51. Helm (Larkin), 60. Larkin (Abdelkader, Zetterberg). Brankári: Talbot - Mrázek, strely na bránku: 38:25, 18.347 divákov.

LOS ANGELES KINGS - VANCOUVER CANUCKS 3:4 (0:2, 1:2, 2:0)
Góly: 37. Kopitar (Martinez, Doughty), 53. Lewis (Kempe, LaDue), 59. Martinez (Kempe, Forbort) - 12. Bärtschi (Eriksson, Horvat), 19. H. Sedin (Horvat, Tanev), 27. Bärtschi (Horvat, Eriksson), 33. Goldobin (Hutton, Sutter). Brankári: Bishop - Miller, strely na bránku: 44:21, 18.230 divákov.

Marián Gáborík (Los Angeles) 14:18 0 0 0 -2 3 0
/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/