Claude Julien, tréner Bostonu, sa rozpráva s hráčmi počas timeoutu na konci tretej tretiny zápasu NHL tímov Boston Bruins a Florida Panthers v utorok 31. marca 2015 v Bostone. Na snímke vľavo s číslom 33 slovenský obranca Zdeno Chára. Foto: TASR/AP/Elise Amendola

O triumfe Bruins rozhodol minútu pred koncom Milan Lucic, slovenský obranca Zdeno Chára si pripísal na konto plusku.

New York 1. apríla (TASR) - V siedmich zápasoch zámorskej NHL v noci na stredu sa predstavili šiesti slovenskí hokejisti, nebodoval však ani jeden. Dôležité víťazstvo dosiahol Boston, ktorý zdolal na domácom ľade Floridu tesne 3:2 a odskočil svojmu konkurentovi v boji o play off na šesť bodov. O triumfe Bruins rozhodol minútu pred koncom Milan Lucic, slovenský obranca Zdeno Chára si pripísal na konto plusku.

Boston - Florida

Bostončania prehrávali ešte desať minút pred koncom 1:2, no neprestávali búšiť do obrany súpera a nakoniec sa im podaril víťazný obrat. "Dokázali sme sa vrátiť späť," pochvaľoval si Chára. "V druhej tretine sme nehrali tak, ako sme si predstavovali a vedeli sme, že budeme musieť zabrať. Našli sme cestu, ako byť efektívnejší, dostali sme sa k svojej hre a dokázali streliť dva nesmierne cenné góly," uviedol pre nhl.com kapitán "medveďov", ktorý počas takmer 24 odohratých minút vyslal na súperovu bránku dve strely. "Panteri" utrpeli iba prvú prehru v riadnom hracom čase za uplynulé štyri stretnutia. Zároveň potvrdili, že to na Boston nevedia, z TD Garden odišli už ôsmykrát v rade bez víťazstva. "Sklamal som. Cítim sa, akoby som potopil svojich spoluhráčov. Na začiatku tretej tretiny som predviedol pár dôležitých zákrokov, ale neexistuje žiadne ospravedlnenie na tie dva inkasované góly v závere," sypal si popol na hlavu brankár Floridy Roberto Luongo. Jeho spoluhráč Tomáš Kopecký strávil na ľade vyše 11 minút a pripísal si jeden strelecký pokus.

Kým Panthers sa prehrou prakticky odstavili z boja o postup vo Východnej konferencii, ďalší konkurent Bostonu - deviata Ottawa nezaváhala. Senators vyhrali v Detroite 2:1 po nájazdovom rozstrele a na Bruins, ktorí si držia jednu z voľných kariet, naďalej strácajú tri body, pričom majú zápas k dobru. Slovenskí útočníci v službách Red Wings Tomáš Tatar i Tomáš Jurčo vyslali na brankára "senátorov" Andrewa Hammonda dve strely. Tatar premenil druhý nájazd, no napokon to nestačilo na zisk dvoch bodov, o víťazstve kanadského tímu rozhodol Mark Stone. "Je to naša najcennejšia výhra v sezóne. Po triumfe Bostonu sme potrebovali dva body. Každý zápas je teraz pre nás mimoriadne dôležitý," vyjadril sa pre zámorské médiá hrdina duelu Stone.

Nájazd Tomáša Tatara

K postupovej miestenke sa priblížil Washington, ktorý si doma poradil s Carolinou 4:2. Kapitán Capitals Alexander Ovečkin strelil jubilejný 50. gól sezóny, ku ktorému pridal aj jednu asistenciu, a upevnil si líderskú pozíciu v tabuľke strelcov. Ruský kanonier dosiahol 50-gólovú hranicu už šiestykrát v kariére a stal sa po Mikeovi Bossym, Wayneovi Gretzkom, Marcelovi Dionnovi, Guyovi Lafleurovi a Mariovi Lemieuxovi iba šiestym hráčom v dejinách profiligy, ktorému sa to podarilo. So svojím 472. gólom v drese Washingtonu zároveň vyrovnal klubový rekord Slováka Petra Bondru.

"Každý rok sa táto méta dobýja ťažšie. No je to krásny úspech ocitnúť sa medzi takými veľkými menami. Nikdy neviete, ako sa vám bude v danej sezóne dariť, čo od seba očakávať," vyznal sa Ovečkin, ktorý sa so 77 bodmi (50+27) zároveň posunul na druhé miesto v tabuľke produktivity za vedúceho Sidneyho Crosbyho (79). "Dosiaľ som neviedol vo svojom tíme hráča, ktorý by strelil za sezónu 50 gólov. Alex je súčasťou ligovej histórie. Je to významný míľnik, najmä keď si uvedomíte, ako ťažko sa v tejto dobe strieľajú góly. Brankári v NHL sú takí kvalitní," uviedol na adresu rýchlonohého krídelníka tréner "Caps" Barry Trotz. Ovečkin sa vďaka asistencii pri zásahu Joela Warda dostal cez Michala Pivoňku na druhé miesto v historickom klubovom poradí medzi nahrávačmi, na konte má 419 asistencií, o tri menej ako spoluhráč a líder štatistiky Nicklas Backström. "Ovi" drží vo Washingtone klubové rekordy aj v počte bodov (891), presilovkových gólov (173), víťazných zásahov (80), gólov v predĺžení (15) i počte striel (3809).

Columbus síce zdolal New Jersey 3:2 po predĺžení a zaznamenal siedme víťazstvo v rade, napriek tomu definitívne stratil šancu postúpiť do play off. Slovenský útočník Marko Daňo odohral za Blue Jackets vyše 14 minút, počas ktorých sa prezentoval dvoma strelami. Tampa Bay nevyužila šancu poskočiť na čelo Atlantickej divízie, keď podľahla slabučkému Torontu 1:3. Gólom a asistenciou sa pod výhru Maple Leafs podpísal center Nazem Kadri, jeho spoluhráč z lajny Richard Pánik si počas takmer 12-minútového pobytu na ľade zapísal strelu a dve plusky.

V Západnej konferencii si situáciu skomplikoval Winnipeg, ktorý nestačil na NY Rangers a prehral doma 2:3. Jets síce stále patrí druhá voľná karta, keď si pred deviatym Los Angeles držia náskok dvoch bodov, obhajca titulu má však zápas k dobru a v prípade výhry by sa "tryskáčom" bodovo vyrovnal. Rangers sa vďaka dvojbodovému zisku vyhupli na čelo celej Východnej konferencie.

Fotogaléria z nočných zápasov NHL

sumáre NHL:

BOSTON - FLORIDA 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)

Góly: 17. Eriksson (Söderberg), 50. Pastrňák (Spooner, Lucic), 59. Lucic (Pastrňák, Spooner) - 21. Pirri (Campbell, Hayes), 33. Boyes. Brankári: Rask - Luongo, strely na bránku: 29:24, 17.565 divákov.

COLUMBUS - NEW JERSEY 3:2 pp (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 22. Foligno (Wennberg, Johansen), 25. Dubinsky (tr. strieľanie), 61. Johnson (Savard, Johansen) - 20. Cammalleri (Gelinas, Henrique), 58. Cammalleri (Zubrus, Larsson). Brankári: Bobrovskij - Schneider, strely na bránku: 31:26, 14.524 divákov.

WASHINGTON - CAROLINA 4:2 (2:0, 2:2, 0:0)

Góly: 3. Green (Wilson, Glencross), 12. Ovečkin (Kuznecov, Niskanen), 38. Laich (Chimera, Green), 39. J. Ward (Ovečkin, Kuznecov) - 25. Gerbe (Siomin), 31. E. Staal (Terry, Liles). Brankári: Holtby - C. Ward, strely na bránku: 20:25, 18.506 divákov.

DETROIT - OTTAWA 1:2 pp a sn (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 26. Nyquist (Abdelkader) - 56. MacArthur (Karlsson, Stone), rozh. nájazd Stone. Brankári: Mrázek - Hammond, strely na bránku: 17:34, 20.027 divákov.

TORONTO - TAMPA BAY 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Góly: 9. Kadri (Lindström, Brennan), 13. Booth, 41. Rielly (Kadri, Gardiner) - 19. Callahan (Palát, Kučerov). Brankári: Reimer - Vasilevskij, strely na bránku: 28:41, 18.857 divákov.

NASHVILLE - VANCOUVER 4:5 pp a sn (2:0, 1:2, 1:2 - 0:0, 0:1)

Góly: 5. Franson (Fisher), 9. Beck (Gaustad), 40. Stalberg (Volčenkov), 55. Fisher - 25. Vey (Dorsett, Hamhuis), 27. Hansen (Bonino, Hamhuis), 42. Burrows, 46. Higgins (Burrows, Bonino), rozh. nájazd Bonino. Brankári: Rinne - Läck, strely na bránku: 38:25, 17.113 divákov.

WINNIPEG - NEW YORK RANGERS 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Góly: 4. Slater (Thorburn, Tlustý), 22. Stempniak (Perreault, Lowry) - 10. Zuccarello (Nash, Brassard), 31. Brassard (McDonagh, Yandle), 57. Kreider (Miller, Stepan). Brankári: Pavelec - Lundqvist, strely na bránku: 34:24, 15.016 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 23:49 0 0 0 +1 2 0

Marko Daňo (Columbus) 14:16 0 0 0 0 2 0

Richard Pánik (Torotno) 11:46 0 0 0 +2 1 0

Tomáš Tatar (Detroit) 18:06 0 0 0 0 2 0

Tomáš Jurčo (Detroit) 11:06 0 0 0 0 2 0

Tomáš Kopecký (Florida) 11:06 0 0 0 0 1 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/