< sekcia Regióny

Nitrianski poslanci odsúhlasili zmeny pri zriaďovaní mestských výborov

Mestské zastupiteľstvo v Nitre, archívna snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Mestskí poslanci v diskusii hovorili o potrebe priblížiť prácu VMČ viac k občanom.

Nitra 30. decembra (TASR) - Pri zriaďovaní nových výborov v jednotlivých častiach Nitry dôjde v novom volebnom období k viacerým zmenám. Schválili ich mestskí poslanci na svojom decembrovom rokovaní.

Mesto má v súčasnosti sedem častí. Na ich spravovanie sú učené výbory mestských častí (VMČ), ktoré sa skladajú zo zvolených poslancov i verejnosti. Zastupiteľstvo na svojom rokovaní schválilo nový dodatok, ktorý mení niektoré zásady pri zriaďovaní VMČ.

Mestskí poslanci v diskusii hovorili o potrebe priblížiť prácu VMČ viac k občanom. Doteraz mohol byť napríklad podpredsedom výboru iba zvolený člen zastupiteľstva. Na základe návrhu poslanca Jána Vanča môže byť do tejto funkcie ustanovený aj člen VMČ z radov občanov.

Zastupiteľstvo schválilo aj návrh poslanca Petra Oremusa, na základe ktorého sa rokovania VMČ stávajú verejné. „Prítomní občania nemôžu zasahovať do priebehu rokovania samotného výboru mestskej časti. K bodom programu sa môžu vyjadriť na záver v diskusii. Dĺžku diskusného príspevku prítomných občanov schvaľuje výbor mestskej časti,“ konštatuje sa v schválenom materiáli.