Angličania deklasovali ČR, Portugalsko s Ukrajinou bez gólov

Anglickí futbalisti Eric Dier(vpravo) a Dele Alli (hore) a český futbalista Theodor Gebre Selassie počas zápasu A-skupiny kvalifikácie o postup na EURO 2020 Anglicko - Česko 22. marca 2019 v Londýne. Foto: TASR/AP

Úspešný vstup do kvalifikácie majú za sebou aj vicemajstri z ME 2016 a úradujúci svetoví šampióni Francúzi.

Bratislava 23. marca (TASR) - Úradujúci majstri Európy Portugalci vstúpili do kvalifikácie o budúcoročný šampionát domácou remízou v B-skupine s Ukrajincami 0:0. Nepomohol im ani Cristiano Ronaldo, ktorý sa v národnom tíme predstavil prvýkrát od vlaňajších majstrovstiev sveta.

Na čelo tabuľky "béčka" sa priebežne dostalo nečakane Luxembursko, ktoré si poradilo s Litvou 2:1, hoci už od 14. minúty prehrávalo.

Úlohu favorita potvrdilo v A-skupine Anglicko, keď zdolalo vo Wembley Česko 5:0. Domáci dostávali súpera pod tlak už od začiatku zápasu a dočkali sa v 24. minúte. Skóre otvoril Raheem Sterling, ktorý zužitkoval prihrávku Harryho Kanea. V závere prvého polčasu vybojoval strelec úvodného gólu pokutový kop, ten bezpečne premenil Kane. Po zmene strán Sterling ďalšími dvoma gólmi skompletizoval hetrik a na konečných 5:0 upravil v závere vlastným gólom Tomáš Kalas. V ďalšom dueli A-skupiny Bulharsko remizovalo s Čiernou Horou 1:1. Hostia viedli od 50. minúty zásluhou Stefana Mugošu, v závere zápasu vyrovnal z pokutového kopu Todor Nedelev.

Úspešný vstup do kvalifikácie majú za sebou aj vicemajstri z ME 2016 a úradujúci svetoví šampióni Francúzi. V H-skupine triumfovali v Moldavsku hladko 4:1. Zápas rozhodli už v prvom dejstve, ktoré po góloch Antoinea Griezmanna, Raphaela Varanea a Oliviera Girouda ovládli 3:0. V závere zápasu sa presadil aj Kylian Mbappe, čestný úspech domácich dosiahol Vladimir Ambros.

V ďalších zápasoch "háčka" Turecko zvíťazilo v Albánsku 2:0 a Island v Andorre 2:0.