Holanďanky zdolali vo finále Španielsko a získali premiérový titul

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Holanďanky brali cenný kov na tretích MS za sebou.

Kumamoto 15. decembra (TASR) - Hádzanárky Holandska si vybojovali svoj premiérový titul majsteriek sveta. V nedeľňajšom finále šampionátu v Japonsku zdolali Španielsko tesne 30:29. Získali tak priamu miestenku na OH 2020 v Tokiu i na MS 2021 v Španielsku. Na tróne vystriedali Francúzky, ktoré obsadili až 13. miesto.

Holanďanky brali cenný kov na tretích MS za sebou. V roku 2015 boli strieborné a pred dvomi rokmi bronzové, skompletizovali tak svoju medailovú zbierku. Na vlaňajších ME skončili tretie. Zverenky francúzskeho kouča Emmanuela Mayonnada prehrali v Japonsku tri zápasy, ale kľúčové súboje zvládli.

Španielky nedosiahli na svoj prvý titul z MS, k bronzu z roku 2011 pridali druhý cenný kov. Zabezpečili si aj miestenku na marcovom kvalifikačnom turnaji o postup na OH 2020.

Finálový súboj v Kumamote začali lepšie Španielky, ktoré v 7. minúte viedli už 6:2 a kouč Holanďaniek musel reagovať oddychovým časom. Po štvrťhodine hry holandský tím zmazal manko 5:9 na 9:9 a pred prestávkou sa prvýkrát ujal vedenia - 13:12. V polčasovej prestávke viedli Holanďanky o tri góly 16:13 a po zmene strán odskočili aj na rozdiel piatich gólov - 21:16. Španielky v závere zlepšili obranu, korigovali skóre a necelé dve minúty pred koncom vyrovnali na 29:29. V závere mali možnosť dokonca rozhodnúť, ale tesne pred koncom nevyužili útok. Ainhoa Hernándezová navyše zabránila rýchlemu brejku Holanďaniek, videla červenú kartu a Lois Abbinghová v posledných sekundách z nariadenej sedmičky rozhodla. Najlepšou strelkyňou finále bola Holanďanka Estavana Polmanová s deviatimi gólmi. Abbinghová bola so 71 zásahmi najlepšou strelkyňou šampionátu.

Bronzové medaily získali Rusky, ktoré v súboji o 3. miesto vyhrali nad Nórskom 33:28. S deviatimi gólmi bola najlepšou strelkyňou duelu Anna Vjachirevová. Rusky pod vedením španielskeho kouča Ambrosa Martína prehrali na šampionáte z desiatich duelov iba raz - v semifinále s Holandskom. Olympijské šampiónky z roku 2016 a vicemajsterky Európy z vlaňajška berú z MS prvýkrát v histórii bronz, medailu vybojovali naposledy pri celkovom triumfe v roku 2009. Nórky zostali bez cenného kovu prvýkrát od roku 2013. Oba tímy si zabezpečili účasť v marcovej kvalifikácii o OH 2020 v Tokiu.

Slovenské hádzanárky na MS nepostúpili. V prvej fáze kvalifikácie prešli cez Ukrajinu, Izrael a Kosovo z prvej priečky do baráže, v nej ale ešte pod vedením kouča Jána Packu nestačili v júni tohto roka na Švédsko po výsledkoch 18:33 a 24:45. Slovenky na svetovom šampionáte štartovali jedinýkrát v roku 1995 a obsadili 12. miesto.

MS hádzanárok v Japonsku

finále:

Španielsko - Holandsko 29:30 (13:16)

Najviac gólov: Cabralová Barbosová 7/1, M. Lopezová 6/1, Fernandezová 5/1 - Polmanová 9, Abbinghová 7/1, Snelderová 5. Rozhodovali: C. Bovaneturová, J. Bonaventurová (obe Fr.), vylúčenia: 1:3, 7m hody: 6/4 - 1/1

o 3. miesto:

Nórsko - Rusko 28:33 (15:18)

Najviac gólov: Arntzenová a Oftedalová po 7, Auneová 4 - Vjachirevová 9, Managarovová a Makejevová po 4

Konečné poradie MS: 1. Holandsko (priamy postup na OH 2020), 2. Španielsko, 3. Rusko, 4. Nórsko, 5. Čierna Hora, 6. Srbsko, 7. Švédsko (všetci postup do olympijskej kvalifikácie), 8. Nemecko, 9. Dánsko, 10. Japonsko, 11. Kórejská republika, 12. Rumunsko, 13. Francúzsko, 14. Maďarsko, 15. Angola, 16. Argentína, 17. Brazília, 18. Senegal, 19. Slovinsko, 20. DR Kongo, 21. Kuba, 22. Kazachstan, 23. Čína, 24. Austrália