LIGA MAJSTROV: Atalanta s Atletico poslednými dvomi osemfinalistami

Hráči Atalanty oslavujú po víťazstve nad Šachtarom v zápase C-skupiny Šachtar Doneck - Atalanta Bergamo 6. kola skupinovej fázy Ligy majstrov v Charkove 11. decembra 2019. FOTO TASR/AP Foto: TASR

Šachtar mal pred zápasom s Atalantou postup vo vlastných rukách, keďže mal v tabuľke o bod viac ako Dinamo a o dva viac ako taliansky tím.

Bratislava 11. decembra (TASR) - Futbalisti Atletica Madrid sa stali poslednými osemfinalistami Ligy majstrov 2019/2020. V záverečnom vystúpení v D-skupine zdolali Lokomotiv Moskva 2:0 a v tabuľke si udržali druhé miesto. V stredu postúpila medzi elitnú šestnástku aj Atalanta Bergamo vďaka triumfu 3:0 v Charkove nad Šachtarom Doneck. Osemfinálový žreb je na programe v pondelok 16. decembra v sídle UEFA vo švajčiarskom Nyone.

Atletico mohlo nad Lokomotivom vyhrávať už od tretej minúty. Kieran Trippier však nepremenil pokutový kop, keď Anton Kočenkov jeho strelu vyrazil na žrď. Po štvrťhodine hry sa hráči Atletica dožadovali ďalšej penalty po ruke jedného z obrancov Lokomotivu v šestnástke. K slovu sa dostal VAR a maďarský hlavný rozhodca Viktor Kassai napokon ukázal na biely bod. Joao Felix napálil loptu prudko a presne k žrdi - 1:0. V 26. minúte mohol pridať poistku Alvaro Morata, jeho gól však neplatil pre tesný ofsajd. Na začiatku druhého polčasu rozjasal tribúny Felipe, ktorý po centri z ľavej strany prepálil Kočenkova. Konkurent Atletica v boji o druhú postupovú priečku Bayer Leverkusen prehral s Juventusom Turín 0:2. O triumfe talianskeho šampióna rozhodli Cristiano Ronaldo a Gonzalo Higuain.

V šlágri B-skupiny zvíťazil Bayern Mníchov nad Tottenhamom Hotspur 3:1. Domáci viedli po góle Kingsleyho Comana, hostia rýchlo odpovedali Ryanom Sessegnonom. Coman sa desať minút po svojom presnom zásahu zranil a musel opustiť ihrisko. Tesne pred prestávkou boli Bavori opäť bližšie k zisku troch bodov vďaka gólu Thomasa Müllera, ku ktorému sa odrazila lopta po tom, ako Alphonso Davies trafil žrď. V 64. minúte spečatil skóre Philippe Coutinho. V A-skupine Paríž St. Germain deklasoval Galatasaray Istanbul 5:0. Do streleckej listiny sa postupne zapísali Mauro Icardi, Pablo Sarabia, Neymar, Kylian Mbappe a Edinson Cavani. Real Madrid uspel na pôde FC Bruggy 3:1, belgickému tímu v prvom polčase za stavu 0:0 neuznali gól.

Šachtar mal pred zápasom s Atalantou postup vo vlastných rukách, keďže mal v tabuľke o bod viac ako Dinamo a o dva viac ako taliansky tím. Po štvrťhodine hry dopravil loptu do siete hostí Tete, gól však neplatil pre tesný ofsajd. Atalanta pohrozila Luisom Murielom, no s jeho priamym kopom si Andrij Pjatov bez problémov poradil. V 65. minúte Muriel našiel na rohu šestnástky Alejandra Gomeza, pohybujúceho sa na hranici ofsajdu. Ten poslal loptu pred bránku a Timothy Castagne na dvakrát prekonal Pjatova. Hlavný rozhodca signalizoval ofsajd, no celú situáciu skúmal VAR a gól napokon platil. V 77. minúte musel ísť po červenej karte predčasne pod sprchy obranca Šachtaru Dodo. Mario Pašalič v 80. minúte z priameho kopu prekvapil Pjatova a zvýšil na 2:0. Definitívne k.o. zasadil domácim vo štvrtej minúte nadstaveného času Robin Gosens, ktorý využil chybu Tarasa Stefanenka. Atalanta mala po troch kolách na konte nula bodov, napokon však pretavila premiérovú účasť v skupinovej fáze LM v postup do vyraďovačky.

Dinamo začalo proti anglickému šampiónovi náporom a už v 10. minúte sa ujalo vedenia, keď po centri Damjana Kadziora sa presadil Dani Olmo. Citizens následne zvýšili aktivitu. Umiestnenú strelu Ilkaya Gündogana vyrazil Livakovič na roh, no v 34. minúte bol proti hlavičke Gabriela Jesusa k žrdi bezmocný - 1:1. Brazílsky útočník bol pri chuti, na začiatku druhého polčasu sa zasekávačkou šikovne zbavil obrancu a technickou strelou druhýkrát prekonal Dominika Livakoviča. V 54. minúte Jesus zavŕšil hetrik, keď zužitkoval center Benjamina Mandyho. Triumf hostí spečatil v závere Phil Foden.

5. kolo skupinovej fázy Ligy majstrov 2019/2020:

A-skupina:

FC Bruggy - Real Madrid 1:3
(0:0)
Góly: 55. Vanaken - 53. Rodrygo, 64. Vinicius, 90.+1 Modrič. Rozhodoval: Stieler (Nem.)

Paríž Saint-Germain - Galatasaray Istanbul 5:0 (2:0)
Góly: 33. Icardi, 35. Sarabia, 47. Neymar, 63. Mbappe, 84. Cavani. Rozhodoval: István Kovács (Rum.)

(0:0)
Gól: 88. El Arabi (11 m). Rozhodoval: Orsato (Tal.)

Bayern Mníchov - Tottenham Hotspur 3:1 (2:1)
Góly: 14. Coman, 45. Müller, 64. Coutinho - 20. Sessegnon. Rozhodoval: Rocchi (Tal.)

(0:0)
Góly: 66. Castagne, 80. Pašalič, 90+4. Gosens, ČK: 77. Dodo (Šachtar) po druhej ŽK. Rozhodoval: Zwayer (Nem.)

Dinamo Záhreb - Manchester City 1:4 (1:1)
Góly: 10. Olmo - 34., 49. a 54. Jesus, 84. Foden. Rozhodoval: Del Cerro Grande (Šp.)