Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Tipsport Liga

Spišiaci sú naďalej na čele, prvá výhra Slovana pod trénerom Oremusom

Na snímke gólová radosť Spišskej Novej Vsi v zápase 29. kola hokejovej Tipos extraligy HK Spišská Nová Ves – HC Košice 26. decembra 2023 v Spišskej Novej Vsi. Foto: TASR - František Iván

Košičania prehrali ôsmy zápas v rade a na treťom mieste tabuľky sú pred priebežne štvrtou Banskou Bystricou už iba o skóre.

Bratislava 26. decembra (TASR) - Hokejisti HK Spišská Nová Ves sú aj po 29. kole naďalej na čele Tipos extraligy. Víťazstvom v šlágri utorňajšieho programu nad HC Košice 4:3 po predĺžení si zároveň udržali domácu nezdolanosť, keď pred vlastnými divákmi zvíťazili vo všetkých 14 zápasoch v sezóne. Vo štvrtkovom dueli proti Michalovciam môžu vyrovnať extraligový rekord. Košičania prehrali ôsmy zápas v rade a na treťom mieste tabuľky sú pred priebežne štvrtou Banskou Bystricou už iba o skóre.

O víťazstve Spišiakov nad "oceliarmi" rozhodol pred vypredanými tribúnami útočník Martin Bakoš, ktorý dvakrát skóroval v samostatných nájazdoch. Extraligovú premiéru absolvoval v drese HC Košice 20-ročný útočník Jakub Jadrný. V úvode zápasu dostal menší trest za seknutie a celkovo odohral vyše štyri minúty. Spišiaci oplatili Košičanom prehru 1:5 spred mesiaca a zdolali ich aj v druhom domácom zápase v sezóne.

Utorkový program odštartoval zápasom medzi Slovanom Bratislava a Novými Zámkami, v ktorých domáci zvíťazili prvýkrát po štyroch prehrách. Pre trénera Petra Oremusa to bol prvý triumf na striedačke Slovana. Bratislavský tím strelil oba góly ešte v prvej tretine, keď sa presadili Brett Findlay a Liam Pecararo. Brankár Denis Godla mal 27 zákrokov, dosiahol prvé čisté konto v sezóne a druhé v extraligovej kariére. Prvé mal ešte v drese Piešťan v sezóne 2014/2015 v zápase proti Žiline (3:0). Novozámčanom sa prvýkrát v sezóne stalo, že na klzisku súpera neskórovali. Aj v treťom vzájomnom zápase v prebiehajúcej sezóne medzi Slovanom a Novými Zámkami sa potvrdila výhoda domáceho prostredia. Oremusovi zverenci sú naďalej na predposlednej 11. priečke, no na Nové Zámky strácajú už iba bod.

Hokejisti Banskej Bystrice zvíťazili v ôsmom zápase v rade, pričom víťaznú sériu predĺžili na ľade Popradu. Zároveň sa im podaril husársky kúsok, keď druhýkrát za sebou prehrávali 0:2, no dokázali otočiť na 3:2. V piatok o dva góly prehrávali v domácom derby so Zvolenom a napokon triumfovali po samostatných nájazdoch, tentoraz si podobný priebeh zopakovali v Poprade, nad ktorým zvíťazili po predĺžení. "Kamzíci" viedli po prvej tretine 2:0, no obranca Patrik Bačik v 28. minúte znížil a Frank Hora počas hry hostí bez brankára v 59. minúte vyrovnal. O predĺžení víťaznej série "baranov" rozhodol v 64. minúte Marcus Vela.

Hráči Zvolena zdolali na domácom ľade Liptovský Mikuláš 2:1 a bodovali v treťom zápase za sebou. Liptáci si pripísali tretiu prehru z uplynulých štyroch duelov. Zvolen si pod vedením trénera Norberta Javorčíka pripísal druhé tesné domáce víťazstvo. Liptáci prestrieľali domácich 36:28, no strelili iba jeden gól, keď na začiatku tretej tretiny skóroval Alexander Avcin.

Michalovce zvíťazili už v dvanástich zápasoch za sebou. V utorok triumfovali nad HC 19 Humenné 4:0, keď čisté konto dosiahol brankár Vladimír Glosár. Pre nováčika z Humenného to bola už 20. prehra v sezóne, po ktorej je so sedembodovou stratou na poslednom 12. mieste tabuľky. Michalovčania majú dvojbodové manko na Spišskú Novú Ves, ktorá bude vo štvrtok ich najbližší súper.

Okrem Godlu a Glosára si čisté konto pripísal aj nitriansky brankár Sami Aittokallio. Na prvý "shutout" v slovenskej extralige potreboval 24 zákrokov, ktorými pomohol k víťazstvu nad Trenčínom 6:0. Hlavným strojcom výhry domácich bol útočník Stephen Harper, ktorý strelil tri góly a na jeden prihral. Premiérový presný zásah v najvyššej slovenskej súťaži zaznamenal 18-ročný obranca Peter Valent. Nitra zdolala Trenčín vo všetkých troch vzájomných zápasoch v prebiehajúcej sezóne.