Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Trnavský kraj

Trnavské divadlo prinieslo hru o Jankovi Kráľovi

Divadlo Jána Palárika v Trnave Foto: TASR - Lukáš Grinaj

V sobotu 23. apríla sa divákom prvýkrát v postave romantického básnika a národovca predstavil herec Tomáš Vravník.

Trnava 24. apríla (TASR) – Predposlednou premiérou sezóny 2015/1016 v trnavskom Divadle Jána Palárika (DJP) bola hra slovenského dramatika Štefana Králika Janko Kráľ. V sobotu 23. apríla sa divákom prvýkrát v postave romantického básnika a národovca predstavil herec Tomáš Vravník.

Réžie sa ujal režisér DJP Viktor Kollár, ktorý na spoluprácu prizval kostýmových výtvarníkov Jaroslava a Miroslava Daubravovcov. Choreografiu pripravila Elena Kolek Spaskov, dramaturgom inscenácie je Martin Timko.

Uvádzanie inscenácií inšpirovaných životom a tvorbou významných básnikov - slovenských i svetových (Majakovskij, Válek, Novomestský, Smrek, Žarnov, Dilong, Rúfus) - patrí k dobrej tradícii DJP. Vytvára špecifickú dramaturgickú líniu, vďaka ktorej vzniklo už viacero výnimočných predstavení. Janko Kráľ patrí k veličinám slovenskej romantickej poézie. Básne a balady písal len krátky čas a nikdy sa nijako zásadne nestaral o to, či sa zachovajú. Napriek tomu torzo jeho básnického diela má v sebe silu a výpoveď, ktorá obstojí aj v konfrontácii s najvýznamnejším európskymi romantickými básnikmi. V javiskovej koláži inscenácia divadelnými obrazmi naplnenými hudbou, poéziou i dramatickými situáciami sprítomňuje básnikových anjelov a démonov, hľadanie a túžby po lepšom svete. Nadčasovosť jeho výpovede zaznieva v prorockých výpovediach i prirodzenej ľudskej a tvorivej túžbe umelca pretrvať. Trnavská inscenácia Divného Janka v istom zmysle spredmetňuje legendu, mýtus o našom veľkom básnikovi a nenárokuje si vytvárať životopisný portrét, ktorý je aj pre dnešných literárnych historikov v mnohom nejasný.

V ďalších postavách sa predstavili Tibor Vokoun, Tomáš Mosný, Martin Križan, Miroslav Beňuš, Michal Blaho, Mária Jedľovská, Petra Blesáková, Lucia Bugalová a žiačky Súkromného tanečného konzervatória Dušana Nebylu v Trnave.

Súbor DJP má pred sebou v závere sezóny ešte jednu premiéru, na polovicu júna pripravuje Malého princa Antoina de Saint-Exupéryho. Na tvorbe sa podieľa tím režiséra Petra Palika, s dramaturgom a autorom hudby Martinom Geišbergom a autorkou scény a kostýmov Evou Farkašovou.