Zahraničie

Bolívijský exprezident Morales ušiel do Mexika, išlo mu vraj o život

Mexiko sa rozhodlo udeliť Moralesovi po demisii azyl. Kým budem žiť, v politike zostanem, boj pokračuje, povedal Morales po prílete na medzinárodné letisko v mexickom hlavnom meste.,aktualizované 

Kremeľ nevylúčil stretnutie so Zelenským v Kazachstane

Samozrejme, samotný Putin povedal, že sa nikdy nebráni podobným stretnutiam, a teda ani tomuto, musí byť však dobre pripravené, povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Boeing dodal minulý mesiac zákazníkom iba 20 komerčných lietadiel

Boeing v utorok zverejnil, že minulý mesiac dodal celkovo 20 lietadiel, z toho strojov 787 Dreamliner. Tých dodal celkovo 12. Dodávky lietadiel Boeingu výrazne ovplyvnila kauza strojov 737 MAX.

Prevádzkový zisk Enelu prekonal očakávania, firma zlepšila odhad

Zisk pred úrokmi, daňami a odpismi (EBITDA) vzrástol o 10,5 % na 13,27 miliardy eur. To je tesne nad očakávaniami analytikov, ktorí počítali s EBITDA na úrovni 13,21 miliardy eur.

Bieloruský prezident Lukašenko navštívil Rakúsko

Lukašenko cestuje do západnej Európy iba zriedka. V uplynulých rokoch sa však Západ a Bielorusko usilujú o zlepšenie vzájomných vzťahov.

Francúzsko zvažuje repatriáciu 11 predpokladaných džihádistov

Minister vnútra Christophe Castaner na pôde parlamentu spresnil, že krajina zvažuje repatriáciu 11 bojovníkov francúzskeho pôvodu v rámci dohody s Tureckom z roku 2014.

Žaloba v prípade streľby v Newtone pokračuje, schválil to Najvyšší súd

Rozhodnutie najvyššieho súdu umožňuje jednému preživšiemu a príbuzným deviatich obetí, ktoré boli zabité na základnej škole v Newtowne v roku 2012, aby pokračovali na súde vo svojej žalobe.

Eskalácia násilia po atentáte v Gaze si vyžiadala už desiatky obetí

Letecký útok izraelských síl, ktorého terčom bol palestínsky militant Bahá abú Atá, vyvolal odvetné salvy raketovej paľby na územie židovského štátu. Vyžiadal si sedem obetí a 30 zranených.

Vatikánska konferencia vyzýva riešiť problém plytvania potravinami

Vyzývame našich lídrov, a zároveň všetkých z nás, na prehĺbenie záväzkov v súvislosti so znížením straty potravín a plytvania nimi do roku 2030 na polovicu, uvádzajú vo vyhlásení odborníci.

EÚ musí označovať potraviny z okupovaných území Palestíny

ECJ vo svojom vyhlásení uviedol, že potraviny pochádzajúce z území, ktoré okupuje štát Izrael, musia mať identifikáciu toho, z akej oblasti pochádzajú, aby sa zákazníci mohli rozhodnúť nad kúpou.

Väčšinu Benátok zaplavila voda, vysoký príliv očakávajú aj v noci

Zaplavilo kaviarne, obchody a iné podniky. Príchod vysokej vody oznámili tak ako zvyčajne sirény a úrady preventívne zatvorili tamojšie jasle.

ECB má ešte možnosti, vedľajšie účinky menovej politiky sú viditeľné

Sme si veľmi dobre vedomí vedľajších účinkov našej menovej politiky a v budúcnosti im budeme venovať omnoho viac pozornosti, povedal viceprezident ECB Luis de Guindos.

Nemecká prokuratúra obvinila manažérov VW pre nadmerné odmeny

Manažéri zodpovední za personálne otázky zvýšili podľa prokuratúry členom zamestnaneckej rady platy a odmeny na prehnane vysokú úroveň, čo firme spôsobilo škody vo výške 5,05 milióna eur.

Labouristi v Británii zažili pred voľbami kybernetický útok

Zažili sme dômyselný a rozsiahly počítačový útok na labouristické digitálne platformy, uviedla v oznámení hlavná opozičná strana, vedená ostrieľaným socialistom Jeremym Corbynom.

Protesty opozície v Azerbajdžane poznačilo zatýkanie politikov

Predseda opozičnej strany Müsavat, Arif Hacili, a desiati aktivisti strany boli zadržaní v utorok ráno, vyhlásil pre AFP stranícky hovorca Gülaga Aslanly.

Španielski socialisti a UP sa dohodli na prípadnej koaličnej vláde

Dosiahli sme dohodu o vzniku vládnej koalície medzi UP a PSOE. Dnes je deň na oslavu. Ukázali sme, že je to možné, tvítoval člen UP Alberto Garzón.,aktualizované 

Erdogan po sankciách za aktivity pri Cypre znova pohrozil islamistami

Ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok v Bruseli podpísali právny rámec, ktorý umožňuje Únii ukladať Turecku sankcie za prieskumné vrty a ťažbu plynu v blízkosti pobrežia Cypru, členského štátu EÚ.

Katalánskych separatistov vyhnali zo španielsko-francúzskej diaľnice

V pondelok stovky separatistov zablokovali rušnú diaľnicu medzi Francúzskom a Španielskom na protest proti minulomesačnému rozsudku nad vodcami boja za nezávislosť Katalánska.

V čase eskalácie s Palestínčanmi má Izrael nového ministra obrany

K zmene na poste ministra obrany v Izraeli dochádza v čase ďalšej eskalácie napätia medzi Izraelom a radikálnymi militantnými hnutiami na palestínskych územiach.