< sekcia Zahraničie

Rusko udelilo Google pokutu za zobrazovanie extrémistických stránok

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológii a masmédií (Roskomnadzor) oznámila, že spoločnosti Google udelila pokutu 500.000 rubľov (6588 eur).

Moskva 11. decembra (TASR) - Rusko udelilo v utorok spoločnosti Google pokutu v prepočte 6588 eur za to, že vo vyhľadávačoch neznemožnila zobrazovanie stránok vyhodnotených ako extrémistické. Informáciu priniesla agentúra AFP.

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológii a masmédií (Roskomnadzor) oznámila, že spoločnosti Google udelila pokutu 500.000 rubľov (6588 eur) za to, že nezablokovala stránky, ktoré podľa zákonov patria na čiernu listinu.

Rusko v posledných rokoch sprísnilo zákony v oblasti internetu, ktoré od vyhľadávačov požadujú, aby vymazali určitý obsah vyhľadávania, napísal webový portál The Moscow Times. Súdny spor so spoločnosťou Google sa začal v novembri.

"Zástupcovia Google boli oboznámení s požiadavkami zákona," uviedla služba Roskomnadzor v oficiálnom vyhlásení. Predstavitelia Google odpovedali, že podľa nich je konanie spoločnosti v súlade s ruskými zákonmi, uviedol riaditeľ Roskomnadzoru Alexander Žarnov.

Žarnov trval na tom, že spoločnosť Google neuplatňuje filtráciu obsahu, zatiaľ čo ruské vyhľadávače Yandex, Spunik a Mail.ru tejto požiadavke vyhoveli.

Rusko v posledných rokoch zvýšilo nátlak na populárne webové stránky a aplikácie, čo predstavitelia opozície vnímajú ako pokus o umlčanie najväčšieho fóra na politickú debatu a organizovanie protestov.

Ruský parlament schválil ešte v roku 2012 kontroverzný návrh zákona, ktorý dáva štátu rozsiahle právomoci pri blokovaní internetových stránok zaradených na čiernu listinu. Legislatíva vtedy vyvolala veľké pobúrenie internetových aktivistov i ochrancov ľudských práv.