Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

V Turecku sa začal proces so 16 obvinenými z pokusu o prevrat

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Protivládne protesty v Turecku v roku 2013 sa začali ako vlna odporu voči spornému stavebnému projektu, ktorému mal padnúť za obeť populárny park Gezi pri námestí Taksim v Istanbule.

Istanbul 24. júna (TASR) - Súdny proces so 16 ľuďmi obvinenými z terorizmu a organizovania protivládnych protestov sa začal v pondelok v tureckom Istanbule, informovala agentúra AP. Ľudskoprávne organizácie označujú obvinenia za neopodstatnené.

Obžaloba uvádza, že obžalovaní sa "pokúsili zvrhnúť vládu" prostredníctvom organizácie a financovania "povstania". Za takéto obvinenia sa udeľuje doživotný trest odňatia slobody.

Protivládne protesty v Turecku v roku 2013 sa začali ako vlna odporu voči spornému stavebnému projektu, ktorému mal padnúť za obeť populárny park Gezi pri námestí Taksim v Istanbule. Polícia na rozohnanie prevažne pokojných protestov použila slzotvorný plyn a vodné delá, čo vyvolalo kritiku zásahu tureckých úradov.

Turecký prokurátor vo februári 2019 požiadal o doživotný trest väzenia pre 16 osôb podozrivých z pokusu o zvrhnutie vlády vrátane finančníka a filantropa Osmana Kavalu.

Prezident Recep Tayyip Erdogan otvorene obvinil Kavalu z "financovania teroristov" počas protivládnych protestov, ktoré predstavovali jeden z najväčších problémov pre jeho vládu. Erdogan bol tom čase premiérom Turecka.

Kavala, ktorý je rešpektovanou postavou v intelektuálnych kruhoch v Turecku a zahraničí, je vo vyšetrovacej väzbe od 1. novembra 2017.

Filantrop v pondelok na súde uviedol, že neexistujú dôkazy, ktoré by odôvodňovali obvinenia z plánovania povstania, vznesené voči jeho osobe.

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) označila obvinenia za falošné. Cieľom súdneho procesu je podľa HRW "umlčať a potrestať obžalovaných za ich legitímne a úplne nenásilné občianske aktivity a prácu".