Zahraničie

Európsku úniu znepokojuje iránsky jadrový program

Podľa jadrovej dohody sa malo stať zariadenie Fordú výskumným strediskom. Teraz sa tam nachádza vyše 1000 centrifúg.

V Lamanšskom prielive zachránili migranta v neopréne

Stovky migrantov sa každoročne pokúšajú dostať do Británie cez Lamanšský prieliv. Táto cesta je však nebezpečná vzhľadom na rušnú lodnú dopravu, ako aj silné morské prúdy a studenú vodu v prielive.

Vesty ukrajinských vojakov boli údajne predražené a nekvalitné

Súd uložil kauciu vo výške 76 miliónov hrivien (približne 2,8 milióna eur) za prepustenie dotyčného generálmajora, podozrivého z nákupu nekvalitných nepriestrelných viest.

Ruský akademik podozrivý z vraždy milenky: Stratili sme kontrolu

Akademika, ktorý je držiteľom francúzskeho vyznamenania Rad Čestnej légie, zadržali pre podozrenie z vraždy po tom, ako ho vytiahli z ľadovej vody rieky Mojka aj s batohom obsahujúcim ženské ruky.

Podľa MAAE Irán čoraz viac porušuje jadrovú dohodu

Podľa agentúry OSN Irán pokračuje v obohacovaní uránu na 4,5 percenta, teda nad povolenú hodnotu 3,67 percenta. Takýto limit stanovuje dohoda, známa aj ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA).

Čile prepracuje ústavu a vyhovie tak požiadavkám demonštrantov

Protesty si vyžiadali najmenej 20 mŕtvych, zatiaľ čo podniky zaznamenali škody vo výške miliárd dolárov a systém verejnej dopravy v čilskom hlavnom meste Santiago sa potáca.

V Dánsku zatkli bojovníka IS deportovaného späť do vlasti

Niekoľko dánskych médií muža identifikovalo ako Ahmada Salema el-Haja narodeného v dánskom meste Aarhus, ktorý do Sýrie odišiel v roku 2013 s úmyslom pripojiť sa k militantom Islamského štátu (IS).

Britániu znepokojuje stupňovanie násilia v Hongkongu

Demonštranti v pondelok zablokovali cesty a vlakové linky a na videozáberoch bolo vidieť strieľajúcich policajtov.

Americké štáty vyzývajú na dodržiavanie právnych noriem Bolívie

E.Morales bol v Bolívii pri moci od roku 2006. Po októbrových voľbách sa začalo jeho štvrté funkčné obdobie po sebe,ktoré síce bolívijská ústava neumožňuje,ústavný súd však udelil Moralesovi výnimku.

Putin a Merkelová diskutovali o Donbase a summite normandskej štvorky

Ukrajinská vláda a proruskí separatisti v pondelok potvrdili, že ukončili proces odsunu svojich vojakov a zbraní zo styčnej línie v oblasti dediny Petrivske v Doneckej oblasti.

Macron odhalil pamätník vojakov, ktorí zahynuli v zahraničí

Bronzová skulptúra zobrazuje šiestich vojakov - piatich mužov a jednu ženu - v baretoch alebo čiapkach, ako nesú neviditeľnú rakvu.

Operácie spojené s haváriou lode v Severnom mori sa skončili

MSC Zoe, ktorá prevážala prevažne hračky, nábytok a autosúčiastky, je s dĺžkou 396 metrov a šírkou 59 metrov jednou z najväčších nákladných lodí na svete.

Johnson privítal rozhodnutie Strany brexitu

Tento Farageov krok podľa očakávania posilní šance Johnsonovej Konzervatívnej strany vo voľbách, ktoré sa budú v Spojenom kráľovstve konať 12. decembra.

Holandsko musí pomôcť s návratom detí žien, ktoré sa pridali k IS

Holandská vláda dlho tvrdí, že ísť do Sýrie po holandských občanov je príliš nebezpečné.

Ukrajina ukončili odsun vojakov a zbraní z okolia obce Petrivske

Ukrajinská vláda a samozvaná Donecká ľudová republika (DĽR) začali s odsunom svojich síl v oblasti dediny Petrivske - na poslednom úseku styčnej línie - v sobotu 9. novembra.

Bosna: Občania, ktorí bojovali po boku IS v Sýrii,sa môžu vrátiť domov

Bosna zaviedla pre svojich občanov, ktorí bojujú v zahraničných konfliktoch alebo verbujú iných, tresty odňatia slobody do desať rokov.

Kurdským mestom Kámišlí otriasli tri bombové útoky, najmenej 6 mŕtvych

Podľa SOHR na trhovisku vybuchli dve autá a motocykel naložený výbušninami.

Čína obvinila USA, že sa prostredníctvom OSN snažia zasahovať v Tibete

Čína - tvrdiaca, že do himalájskeho regiónu Tibet priniesla modernizáciu a rozvoj - čoraz častejšie naznačuje, že ďalšieho dalajlámu v poradí by mohla vymenovať vláda v Pekingu.

Juhovýchod Francúzska zasiahlo zemetrasenie: Štyria zranení

Zemetrasenie nastalo tesne pred poludním a jeho epicentrum bolo neďaleko mesta Montélimar v administratívnom regióne Auvergne-Rhône-Alpes na juhovýchode krajiny.,aktualizované