SEKCIA: Zdravie

Peľ silno alergizujúcich tráv bude v ovzduší ešte pár týždňov

Najsilnejší alergén tohto obdobia – peľ tráv z čeľade lipnicovitých zachytili v najvyšších koncentráciách monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, Žiline, Bratislave a Nitre.

Rezort zdravotníctva: Dôležitá je kvalita a bezpečnosť starostlivosti

Pokiaľ ide o vstup zahraničných lekárov do SR,MZ SR zabezpečilo prostredníctvom Slovenskej zdravotníckej univerzity prípravný kurz k doplňujúcej skúške pre zdravotnícke povolanie lekár a zubný lekár.

Psychologička: Človek si musí uvedomiť, že môže vyhorieť

Psychologička Beatrice Tkáčová odporúča nastaviť si tzv. pokojnú mentálnu mapu, teda snažiť sa robiť čo najviac vecí, ktoré človeku prinášajú pozitívnu podporu.

Poistenci Unionu majú opäť lepšie dostupnú kvalitnú diagnostiku

Kvalitná diagnostika je nevyhnutná pre zhodnotenie zdravotného stavu ako aj stanovenie správnej a účinnej liečby. Významnú úlohu zohráva aj pri prevencii a včasnom záchyte ochorení.

Lekári z tretích krajín chcú spoluprácu s rezortom zdravotníctva

Slovenský trh sa doteraz zaujímal najmä o posily východných susedov. Asociácia však poukázala na to, že z Ukrajiny odišlo doteraz viac ako 70.000 lekárov väčšinou do okolitých krajín Európskej únie.

Ambulantní lekári hovoria o nedostatku financií v zdravotníctve

Predseda Správnej rady ZAP Peter Slezák tiež tvrdí, že je problém zabezpečiť sieť detských lekárov aj niektoré špecializované ambulancie.

Do Divadelnej kvapky krvi sa tento rok zapojilo 311 darcov

Počas uplynulého týždňa sa v rámci Divadelnej kvapky krvi v ôsmich slovenských divadlách podarilo získať 140 litrov krvi.

Lekárnická komora odmieta návrh zmluvy s poisťovňou, tá chce rokovať

Všeobecná zdravotná poisťovňa tvrdí, že je absolútnym zástancom a podporovateľom elektronizácie v zdravotníctve, ale jej úmyslom je dodržiavanie zákona.

V pondelok záchranári zasahovali pri 73 kolapsoch z tepla

Najviac, 16 pacientov, záchranári ošetrili v Banskobystrickom kraji.

Š. Zelník: Prax by mohli študenti získať aj v iných typoch nemocníc

Poslanci Národnej rady (NR) SR Peter Pamula a Štefan Zelník (obaja SNS) si od návrhu sľubujú väčší záujem mladých o štúdium.

Fyziatrici: Záujmy skupín by nemali byť nad poznatkami medicíny

Slovenská spoločnosť fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie reagovala na List pacienta fyzioterapie, ktorý sa v poslednom období objavil medzi laickou verejnosťou.

Počet kolapsov z tepla v nedeľu klesol, pomoc potrebovalo 63 pacientov

Tekutiny treba dopĺňať priebežne počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy.

Radíme: Defibrilátor sám vyhodnotí, či je potrebné podať výboj

Defibrilátor je prístroj, ktorý pomocou elektrického výboja obnovuje správnu srdcovú činnosť pri život ohrozujúcej poruche rytmu – komorovej fibrilácii alebo tiež komorovej tachykardii.

ALERGICI POZOR: Peľová sezóna prechádza prvým vrcholom

Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium, ktorého denné koncentrácie po dažďoch a oteplení postupne narastajú do vyšších hladín.

Pacientov so závažnou idiopatickou pľúcnou fibrózou pribúda

Občianske združenie Nádej pre pľúca na svojej webovej stránke ponúka pacientom psychologickú i sociálno-právnu poradňu.