< sekcia SEKCIA: Zdravie

Počas víkendu skolabovalo 155 ľudí

Ilustračná snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič

Pri zdravotných ťažkostiach v dôsledku prehriatia pacienta treba ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch.

Bratislava 1. júla (TASR) - Cez víkend (29. - 30. 6.) skolabovalo z tepla spolu 155 pacientov, v sobotu 79 a v nedeľu 76. Najviac, až 30 kolapsov, bolo v Prešovskom kraji. Najmenej pacientov malo zdravotné ťažkosti v dôsledku horúčav v Nitrianskom a v Trenčianskom kraji, išlo zhodne po 13 pacientov. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Alena Krčová.

Záchranári opakujú, aby ľudia dbali na prevenciu. V čase od 11.00 do 15.00 h sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. "Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev," povedala Krčová. Tekutiny treba podľa nej dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. "Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové stavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy," pripomína hovorkyňa OSZZS.

Pri zdravotných ťažkostiach v dôsledku prehriatia pacienta treba ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch. Ak sa zdravotný stav zhorší, treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.