SEKCIA: Zdravie

HIV vlani diagnostikovali na Slovensku u 46 ľudí

Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé štádium je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus.

V apríli sa začnú školenia k novému odmeňovaniu nemocníc

Príprava zavedenia nového spôsobu odmeňovania nemocníc nejde podľa pôvodného plánu, zavedenie sa tak očakáva v roku 2016.

Koronavírus podobný SARS si v Európe vyžiadal prvú obeť, vo svete šesť

Nový vírus spôsobuje niekoľko rovnakých symptómov ako SARS. Koronavírus, ktorý sa po prvý raz objavil v roku 2002 v Číne, zabil v roku 2003 približne 800 ľudí.

Nový mikroskop poslúži na výskum mužskej plodnosti

Slúžiť bude na výskum kvality mužského semena u sociálne slabších osôb a ľudí s narušenou obranyschopnosťou, jeho využitie však bude široké.

Pri dusení môže pomôcť kašeľ, Gordonov úder a Heimlichov manéver

Ak kašeľ nepomôže s odstránením cudzieho telesa z dýchacích ciest, čo býva v prípade, že ide o úplne dusenie, možno použiť tzv. Gordonov úder, prípadne následne Heimlichov manéver, priblížil Minár. ,aktualizované 

Bezpečnosť lieku Diane-35 prehodnocujú, výsledky budú v máji

Európska lieková agentúra začala prehodnocovať bezpečnosť lieku Diane-35, výsledky budú známe v polovici mája tohto roka.

PRAVDA: Liekov na ťažké choroby niet, vyvážajú sa za hranice

Vývoz liekov sa zvýšil v čase, keď zdravotnícky rezort viedol Ivan Uhliarik. Súčasná šéfka rezortu Zuzana Zvolenská síce sprísnila kontrolu reexportu, no tá zatiaľ nefunguje.

Farmaceutické firmy dali vlani na marketing vyše 43 miliónov eur

Farmafirmy majú zákonnú povinnosť nahlasovať na Ministerstvo zdravotníctva SR výdavky na propagáciu a marketing.

Najväčšia slovenská nemocnica skončila vlani so stratou 52 mil. eur

Najväčšie riziká z pohľadu hospodárenia vidí UNB práve na strane mzdových nákladov, ktoré sa k decembru 2012 zvýšili o viac ako 20 percent na ročnej báze.

V okrese Prievidza majú sedem prípadov prasacej chrípky

V nemocniciach v okrese sú protiepidemické opatrenia - zákaz návštev, neprijímanie pacientov na plánované operácie a na diagnostickú hospitalizáciu a dodržiavanie prísnych hygienických pravidiel.

Interné oddelenie Nemocnice Snina čaká rekonštrukcia

Stavebné práce budú pozostávať z búrania priečok medzi izbami a následného rozširovania priestorov oddelenia, kde sa chystajú umiestniť kabínku pre zdravotnícky personál.

V Slovenskej národnej galérii štartuje Valentínska kvapka krvi

Valentínska kvapka krvi v SNG je súčasťou celoslovenskej kampane SČK, ktorá má tento rok heslo Lásku máme v krvi.

Pri poškodenej japonskej Fukušime sa objavili prípady rakoviny

Fukušimské orgány sledujú štítnu žľazu u obyvateľov, ktorí v čase havárie mali menej ako 18 rokov, aby zistili, či ich zasiahla radiácia.

Vírus podobný SARS sa pravdepodobne preniesol z človeka na človeka

Nový vírus spôsobuje niekoľko rovnakých symptómov ako SARS. Koronavírus, ktorý sa po prvý raz objavil v roku 2002 v Číne, zabil v roku 2003 približne 800 ľudí. ,aktualizované 

Odbory vraj vyzývajú lekárov na vypovedanie pohotovostných služieb

Lekárski odborári chcú pre lekárov garanciu zvýšenia platov do nových zmlúv skôr, ako sa prijme nový zákon, ktorý upraví navýšenie o tzv. tretiu tranžu.

PRAVDA: Vakcíny proti tuberkulóze vypadli z lekárnických zoznamov

Po zrušení povinného očkovania klesol aj počet objednávok a firmy vakcínu postupne prestali dovážať.

Štartuje Valentínska kvapka krvi

Červený kríž však upozorňuje darcov, že krv môžu darovať nielen počas kampane a na mobilných odberoch, ale tiež denne na pracoviskách Národnej transfúznej služby

Regionálne nemocnice začali rokovania s poisťovňami, chcú viac peňazí

Nemocnice požiadavku odôvodňujú zvýšením minimálnej mzdy, platením odvodov z práce na dohodu, infláciou a požiadavkou odborov na plnenie navýšenia miezd zamestnancov.

Mikolášik: Dôstojné umieranie je dnes, bohužiaľ, pre mnohých luxusom

Chronicky chorí pacienti sú podľa Mikolášika vzhľadom na cenu liekov často nútení počítať, koľkokrát si môžu dovoliť navštíviť lekára.

Chrípky pribúda, v Nitrianskom kraji zatvorila takmer 50 škôl

Najviac chorých bolo vo vekových skupinách nula až päť a šesť až 14-ročných detí. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 543 osôb.