< sekcia Zimné športy

Lyžiar Bode Miller definitívne ukončil kariéru

Bode Miller, archívna snímka Foto: TASR/AP

Otec štyroch detí patrí k najslávnejším lyžiarom histórie.

New York 31. októbra (TASR) - Hviezdny americký lyžiar Bode Miller oficiálne oznámil ukončenie kariéry. Štyridsaťročný zjazdár to povedal v televíznej šou moderátorovi Grahamovi Bensingerovi.

Šesťnásobný olympijský víťaz absolvoval posledné preteky vo februári 2015. V Beaver Creek sa pri páde počas super G zranil a predčasne ukončil sezónu. "Skončil som. Mal som dlhú a úspešnú kariéru a už nemám čo dokázať," povedal Miller v relácii "In depth with Graham Bensinger", z ktorej citovala lyžiarska federácia FIS.

Otec štyroch detí patrí k najslávnejším lyžiarom histórie. Vo Svetovom pohári vyhral 33 pretekov a je jedným z piatich mužov, ktorí triumfovali vo všetkých piatich disciplínach - slalome, obrovskom slalome, super-G, zjazde aj v kombinácii. Celkovým víťazom Svetového pohára sa stal v rokoch 2005 a 2008. V rámci SP absolvoval 438 štartov, viac ich má na konte len Rakúšan Benjamin Raich (441). Miller bude na februárových olympijských hrách v Pjongčangu pracovať ako spolukomentátor pre televíziu NBC.