< sekcia Zimné športy

Lyžovanie-beh-SP: Johaugová vyhrala aj stíhačku

Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová oslavuje v cieli po jej víťazstve v stíhacích pretekoch na 10 km klasicky v rámci Svetového pohára v biatlone v Novom Měste na Morave 19. januára 2020. Foto: TASR

Upevnila si tak vedenie v celkovej klasifikácii seriálu.

Nové Město na Morave 19. januára (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová si na podujatí Svetového pohára v Novom Měste na Morave pripísala víťazné double. Po sobotňajšom triumfe na 10 km voľne jednoznačne dominovala aj v nedeľňajšej stíhačke na 10 km klasicky. Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila 58. miesto. Medzi mužmi na 15 km si zopakoval prvenstvo zo soboty Rus Alexander Boľšunov.

Johaugová vybehla na trať s výrazným náskokom 33 sekúnd na Rusku Nataliju Neprjajevovú a jej odstup od konkurentiek postupne ešte narastal. V polovici trate už za ňou trojčlenná skupinka s líderkou Heidi Wengovou zaostávala o 55 sekúnd. Johaugová mala v cieli čas 26:49,7 min, Neprjajevová na ňu stratila 1:04,8 min a tretia skončila ďalšia Nórka Ingvild Flugstad Östbergová (+1:06,0). Pre Johaugovú to bol 64. individuálny triumf v SP a upevnila si vedenie v celkovej klasifikácii seriálu.

Procházková mala na štarte číslo 59 a celé preteky bežala v šiestej desiatke štartového poľa. Na piatom kilometri mala už vyše päťminútové manko a do cieľa prišla napokon na 58. mieste zo 61 štartujúcich so stratou 8:02,8 min.

Víťaz Tour de Ski Boľšunov si presvedčivo ustrážil náskok zo štartu a triumfoval pred trojicou Nórov. Druhý Johannes Hösflot Kläbo na neho stratil 46,7 sekundy, za ním prišli do cieľa Simen Hegstad Krüger (+47,2) a Sjur Röthe (+47,7). Boľšunov zvýšil náskok na čele SP na 139 bodov pred Kläbom. Slovenský reprezentant Ján Koristek sa v porovnaní so sobotou o jednu priečku zhoršil a obsadil 53. miesto s mankom 6:57,5.