< sekcia Zimné športy

Úvodné šprinty vo fínskej Ruke pre Nóra Klaeboa a Švédku Nilssonovú

Švédska bežkyňa na lyžiach Stina Nilssonová (vpravo). Foto: TASR AP

Nilssonová tesne zdolala vo finále Američanku Sadie Bjornsenovú. Na bronzový stupienok sa postavila Julia Belorukovová z Ruska

Ruka 24. novembra (TASR) - Víťazmi úvodných pretekov novej sezóny Svetového pohára v behu na lyžiach sa stali Nór Johannes Hösflot Klaebo a Švédka Stina Nilssonová, ktorí triumfovali v piatkových šprintoch klasickou technikou na 1,4 km vo fínskom stredisku Ruka.

Klaebo zvíťazil vo finále šprintu s náskokom 1,35 sekundy pred krajanom Palom Golbergom. Na pódiu ich doplnil Švéd Calle Halfvarsson (+4,03), severskú dominanciu zvýraznil štvrtým miestom Fín Ristomatti Hakola (+5,65).

V ženskej súťaži sa tešila z víťazstva Nilssonová, ktorá tesne zdolala vo finále Američanku Sadie Bjornsenovú (+0,24). Na bronzový stupienok sa postavila Julia Belorukovová z Ruska (+0,91). Nilssonová tak nadviazala na triumfy z posledných troch šprintov minulej sezóny.

Slovenským reprezentantom sa nepodarilo postúpiť z predpoludňajšej kvalifikácie do piatkovej hlavnej súťaže. V ženskej kvalifikácii obsadila Alena Procházková 43. miesto, keď za víťazkou Idou Ingemarsdotterovou zo Švédska zaostala o 15,08 sekundy. Od postupovej tridsiatky ju delilo 5,02 s. Neuspela ani dvojica mužov, Peter Mlynár skončil v kvalifikácii na 54. priečke so stratou 11,40 s na víťaza Johannesa Hösflota Klaeba z Nórska, Andrej Segeč bol 110. (+24,49).

Výsledky - šprint SP:

ženy: 1. Stina Nilssonová (Švéd.) 3:17,66 min., 2. Sadie Bjornsenová (USA) +0,27 s., 3. Julia Belorukovová (Rus.) +0,93, 4. Ida Ingemarsdotterová (Švéd.) +2,72, 5. Kathrine Harsemová (Nór.) +3,54, 6. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +18,62, ... v kvalifikácii 43. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR)
poradie v SP (po 1 z 31 pretekov): 1. Nilssonová 50 bodov, 2. Bjornsenová 46, 3. Belorukovová 43

muži: 1. Johannes Hösflot Klaebo 2:48,19, 2. Paal Golberg (obaja Nór.) +1,35, 3. Calle Halfvarsson (Švéd.) +4,03, 4. Ristomatti Hakola (Fín.) +5,65, 5. Federico Pellegrino (Tal.) +8,87, 6. Sondre Turvoll Fossli (Nór.) +17,31, ... v kvalifikácii 54. Peter MLYNÁR, 110. Andrej SEGEČ (obaja SR)
poradie v SP (po 1 z 31 pretekov): 1. Klaebo 50, 2. Golberg 46, 3. Halfvarsson 43

Nór Andersen vyhral prvé podujatie v severskej kombinácii

V prvých pretekoch sezóny Svetového pohára v severskej kombinácii triumfoval nórsky reprezentant Espen Andersen. Na podujatí vo fínskej Ruke obsadil druhé miesto jeho krajan Jan Schmid a tretí skončil Japonec Akito Watabe.

Po prvej časti súťaže, skokoch na lyžiach, viedol Rakúšan Mario Seidl. Bežeckú časť však nezvládol podľa svojich predstáv a prepadol sa na 4. miesto. V minulosti dominantné Nemecko malo svojho najlepšieho reprezentanta vo výsledkovej listine až na 8. mieste, bol ním Björn Kircheisen.

Výsledky SP v Ruke (veľký mostík/beh na 5 km): 1. Espen Andersen 12:58,0 min., 2. Jan Schmid (obaja Nór.) +7,7 s., 3. Akito Watabe (Jap.) +11,0, 4. Mario Seidl +15,4, 5. Wilhelm Denifl (obaja Rak.) +29,1 6. Joergen Graabak (Nór.) +39,4