< sekcia Zimné športy

Svindal vyhral zjazd v americkom Beaver Creek

Nórsky zjazdár Aksel Lund Svindal v cieli preteku Svetového pohára v zjazde mužov v americkom Beaver Creek 2. decembra 2017. Foto: TASR/AP

Beaver Creek 2. decembra (TASR) - Nór Aksel Lund Svindal zvíťazil v sobotňajšom zjazde Svetového pohára alpských lyžiarov. Súťaž v americkom stredisku Beaver Creek vyhral časom 1:40,46 minúty pred víťazom úvodného zjazdu v Lake Louise Švajčiarom Beatom Feuzom, ktorý na neho stratil 15 stotín sekundy. Na treťom mieste skončil nemecký reprezentant Thomas Dressen s mankom 0,49 s. Slovensko nemalo na pretekoch zastúpenie.

Tridsaťštyriročný Svindal odštartoval ako prvý, predviedol veľmi rýchlu jazdu bez väčších zaváhaní a cieľ preťal v čase 1:40,46 minúty. Feuz vyrazil na zjazdovku Birds of Prey ako tretí, na prvom i druhom medzičase strácal štyri desatiny, v spodnej časti však podstatne zrýchlil a v cieli zaostal za lídrom len o 0,15 s. Ako sa ukázalo, bol jediný, kto sa Svindalovi dokázal priblížiť. Tretiu priečku si vyjazdil Dressen so štartovým číslom 10, ktorý bol na druhom medzičase dokonca o 28 stotín rýchlejší než Svindal, no v spodnej časti svoju jazdu pokazil. Pre dvadsaťštyriročného lyžiara to bol aj tak obrovský úspech, keďže sa prvýkrát v kariére postavil na pódium vo Svetovom pohári. "Normálne som dosť výrečný, ale teraz nejako neviem nájsť žiadne slová. To, že som sa tu dnes presadil, je splnený sen. Bolo šialené, že som stál na pódiu spolu s takými velikánmi lyžovania," povedal Dressen.

Agresívnou jazdou zaujal 27. na štarte Talian Christof Innerhofer, ktorý prišiel do cieľa iba o päť stotín neskôr ako Dressen a skončil tesne za pódiom. Na piatu priečku odsunul svojho krajana Dominika Parisa (+0,61 s).

Pre Svindala to bol trinásty triumf v zjazde, celkovo ich v SP nazbieral už 33.